Britanski muzej je bil avgusta prisiljen priznati, da je večje število dragocenosti izpod njegove strehe bodisi izginilo, bilo ukradenih bodisi je bilo poškodovanih. Odpustili so 56-letnega kuratorja oddelka za sredozemske kulture Petra Higgsa, ki je bil v muzeju zaposlen več kot 30 let in je pripravil več pomembnih razstav ter napisal tudi več knjig. Po prvotni oceni, da je bilo ukradenih ali uničenih "zgolj" 1000 predmetov, se je izkazalo, da je njihovo število bliže 2000.
Vsak na svoj način poziva k vrnitvi odtujenih predmetov
Britanski muzej se je v preteklosti v tujih medijih pojavljal predvsem zaradi svojega vztrajnega upiranja pozivom skupnosti po vsem svetu, naj vrne predmete zgodovinskega pomena, ki so bili pridobljeni v obdobju britanskega imperija. Zdaj pa se je muzej obrnil na javnost za pomoč pri iskanju izpod njegove strehe ukradenih predmetov.
Muzej je na svoji spletni strani objavil poziv in seznam ukradenih predmetov. Po navedbah muzeja je bilo do zdaj vrnjenih zgolj 60 predmetov, še 300 so jih identificirani in naj bi se kmalu vrnili v muzej. Po novem pa bo pri iskanju pogrešanih dragocenosti pomagala tudi mednarodna ekipa strokovnjakov, so še navedli v muzeju.
"Če imate pomisleke, da nemara posedujete ali ste imeli v lasti predmete Britanskega muzeja, ali če imate druge informacije, ki bi nam lahko pomagale, nas kontaktirajte na naslov recovery@britishmuseum.org," so zapisali v objavi.
Po posvetu strokovnjakov Britanski muzej ne namerava objaviti celovitih podrobnosti o izgubljenih in poškodovanih predmetih, piše nemška tiskovna agencija DPA. Večina teh predmetov je z muzejskega oddelka za antično Grčijo in Rim, pri čemer se govori predvsem o draguljih in nakitu. Britanski muzej v Londonu, ki je bil ustanovljen leta 1753, sicer pod svojo streho hrani približno osem milijonov predmetov.
Dober teden dni po razkritju obsega manjkajočih predmetov je odstopil muzejski direktor Hartwig Fischer, ki se je poslovil z besedami, da se "Britanski muzej ni odzval tako celovito, kot bi se moral na opozorila (o krajah) leta 2021". Za začasnega direktorja je bil nato imenovan Mark Jones, ki sicer v muzeju skrbi za numizmatično zbirko.
Družina kustosa zanika obtožbe o njegovi krivdi
Sicer se je v preteklosti že zgodilo, da je kakšen predmet izginil iz Britanskega muzeja. V 70. letih preteklega stoletja je bila ukradena množica kovancev in medalj, leta 1993 pa so vlomilci iz muzeja pobrali rimske zlatnike. Leta 2002 je obiskovalec muzeja s seboj odnesel 12-centimetrski grški kipec, star 2500 let, dve leti pozneje pa so izginili kosi nakita iz Kitajske. Leta 2017 je v javnost prišel podatek, da so že leta 2011 kot pogrešan označili Cartierev diamantni prstan, vreden 750 tisoč funtov.
A nikoli ni bila odtujena takšna množica predmetov kot tokrat. Sicer pa družina kustosa Higgsa, obtoženega kraje približno 2000 predmetov, zanika obtožbe proti njemu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje