Po besedah Darka Brleka so na 71. Ljubljana Festivalu v dveh mesecih in pol izvedli 103 dogodke, na katerih so našteli 52.000 obiskovalcev iz Slovenije in tujine. Več kot 6000 nastopajočih je v slovensko prestolnico prišlo iz 51 držav. "Res smo velik festival z veliko veljavo tudi zunaj Slovenije, kar kaže vedno večji obisk iz tujine," je ob tem za STA poudaril direktor in umetniški vodja festivala.
Streha se je tudi v neurju izkazala za stabilno in trdno
Brlek je povedal, da se nova streha nad poletnim gledališčem Križanke odlično obnese. Kot je poudaril, se je na drugi predstavi Državnega opernega in baletnega gledališča Astana zgodil celo udar strele v Križanke, a je kljub temu vse delovalo brezhibno. Streha je zadosti stabilna in trdna. Nekaj težav povzroča le še odvodnjavanje strehe šole, ki meji na streho nad poletnim gledališčem.
Festival je v zadnjem tednu med drugim prinesel dva vrhunska dogodka. Prvi je bil koncert amsterdamskega Kraljevega orkestra Concertgebouw ter koncert baritonista Ludovica Tezierja in tenorista Jonathana Tetelmana, ki sta nastopila z orkestrom Slovenske filharmonije pod vodstvom Marca Boemija.
Brlek je med vrhunci 71. izvedbe festivala omenil še njegovo odprtje s Poletno nočjo, muzikal Lepotica in zver v izvedbi Zagrebškega mestnega gledališča Komedija, nastope gledališke skupine La Fura dels Baus, svetovno znane flamenko umetnice Marie Pages ter prej omenjenega gledališča iz Astane. Med gledališkimi produkcijami je omenil predstavi Zamaknjenost Lol V. Stein režiserja Matjaža Bergerja in Kdo se boji Virginije Woolf? režiserja Ivice Buljana. Tudi na letošnjem festivalu so znova gostili likovno kolonijo in mojstrske tečaje pod umetniškim vodstvom Branimirja Slokarja.
Koncert enega najstarejših simfoničnih orkestrov na svetu
Na sklepni dan festivala, 3. septembra, bo ob 20. uri v Cankarjevem domu nastopil leipziški Gewandhaus orkester, eden najstarejših simfoničnih orkestrov na svetu. Orkester slovi po samosvoji zvočni paleti in izjemno raznolikem repertoarju, kar ga močno razlikuje od vseh drugih orkestrov. EU je prepoznal njegov izjemni prispevek k evropskemu zgodovinskemu in sedanjemu glasbenemu bogastvu ter mu podelila znak evropske dediščine.
V sklopu festivala bo orkester nastopil pod vodstvom v ZDA rojenega švedskega dirigenta Herberta Blomstedta (1927), ki velja za pomembnega poustvarjalca del nemških, avstrijskih in skandinavskih skladateljev, njegove interpretacije pa izkazujejo veliko zvestobo partituri in analitično natančnost.
Koncert bodo odprli z "mozartovsko" Peto simfonijo Franza Schuberta, ki izhaja iz njegovega izredno plodovitega obdobja, v katerem je zložil več kot 200 del. Večer bosta sklenili simfonična pesnitev Spomini iz norveških gora in Tretja simfonija Franza Berwalda. Kot so povedali pri Festivalu Ljubljana, gre za zanimivega švedskega skladatelja, ki se je preživljal kot ortoped ter upravnik žage in steklarne, a danes velja za vodilnega skandinavskega skladatelja zgodnjega 19. stoletja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje