Kot so zapisali pri Festivalu Ljubljana, pridobitvi uporabnega dovoljenja sledi kvalitativni pregled in obdobje odprave mogočih napak. Po odpravi teh bo Festival Ljubljana prevzel objekt v uporabo in začel delovati.
Novo streho je projektiral arhitekt Peter Gabrijelčič. Trinajst med seboj povezanih ločnih jeklenih prostorskih nosilcev z razponom od 32 do 35 metrov nosi zgolj osem dvanajst metrov visokih vitkih stebrov. S tem je dosežena najboljša preglednost v vidnem polju občinstva v avditoriju. Konstrukcija je samostoječa in odmaknjena od poslopij SŠOF.
"Ambientalni estetski presežek"
Površina strehe znaša 1523 kvadratnih metrov. Zgornja površina konstrukcije je pokrita z rahlo prosojno platneno membrano s snegolovi, na spodnji strani sledi umestitev sekundarne ponjave z visoko stopnjo transparentnosti, ki je bistvenega pomena za zagotavljanje dobre akustike in preprečevanje kondenza. "Ne nazadnje z načrtovano mehkobo spodnje ponjave in dodatno detajlno osvetlitvijo medprostora med obema ponjavama pričakujemo ambientalni estetski presežek," so zapisali pri Festivalu Ljubljana. V delu, ki meji na Zoisovo cesto, so stranske zavese, ki so opremljene z varnostnimi sistemi, da se ob premočnem vetru samodejno zaprejo. Naložba je ocenjena na nekaj več kot dva milijona evrov.
Epidemioloških omejitev ni več
Pred dnevi je vlada sprostila večino omejitev za preprečevanje širjenja covida-19. Festival Ljubljana odločitev vlade ocenjuje pozitivno. Kot so zapisali, je zanje predvsem pomembno, da so se sprostile omejitve zbiranja števila obiskovalcev na prireditvah in odpravila predpisana varnostna razdalja med sedeži. "Epidemiološka slika je vedno bolj ugodna, ljudje se bodo sprostili, začeli družiti in obiskovati kulturne prireditve, kot je bilo v navadi pred epidemijo. Sproščanje ukrepov zagotovo pomeni lažje načrtovanje prireditev, manj bo tudi odpovedi gostovanj," so dodali.
Prenova Križank bo dolg in zahteven proces
Kot so zapisali pri Festivalu Ljubljana, bo prenova celotnih Križank zelo zahteven in celosten projekt, dogovori glede prevzema upravljanja celotnega kompleksa pa potekajo.
Ljubljanska občina in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport sta oktobra 2019 podpisala sporazum o nameri, s katerim se bo uredilo lastništvo kompleksa Križank: lastnica celotnega kompleksa bo občina.
V letu 2020 je bil dosežen dogovor o pogodbenem razmerju med občino in šolskim ministrstvom, vendar najemne pogodbe med občino, Festivalom Ljubljana, SŠOF in šolskim ministrstvom, s katero ljubljanska občina odda SŠOF v najem prostore, vodstvo SŠOF ni podpisalo.
Med občino in šolskim ministrstvom po navedbah Festivala Ljubljana tudi še vedno ne obstaja dogovor o (so)uporabi nepremičnin. Ministrstvo za uporabo nepremičnim nima soglasja občine, prav tako nima drugega veljavnega pravnega naslova za uporabo nepremičnin, navajajo. Ker do soglasja o delitvi ali uporabi nikoli ni prišlo, je bila ljubljanska občina prisiljena v sprožitev postopka za delitev solastnine, so pojasnili pri Festivalu Ljubljana.
Kot so še zapisali, bo z ureditvijo lastništva Križank na način, da Festival Ljubljana prevzame v upravljanje celoten kompleks, zavod lahko celovito pristopil k idejnim zasnovam za obnovo stavbe kot celote z namenom vzpostavitve kulturnega centra v kompleksu Križank.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje