Film temelji na t. i. Stanfordskem eksperimentu, psihološkem poskusu, ki so ga izvedli v ameriškem mestu Paolo Alto. Vloga zapornika je v nemškem filmu med drugim pripadla igralcu Moritz Bleibtreu. Foto:
Film temelji na t. i. Stanfordskem eksperimentu, psihološkem poskusu, ki so ga izvedli v ameriškem mestu Paolo Alto. Vloga zapornika je v nemškem filmu med drugim pripadla igralcu Moritz Bleibtreu. Foto:
Adrien Brody
V ameriški različici filma se bo med zaporniki znašel Adrien Brody. Foto: Reuters

Film The Experiment (Eksperiment) bo celovečerni prvenec režiserja serije Beg iz zapora Paula Scheuringa, ki je vloge v psihološki srhljivki med drugim zaupal Adrienu Brodyju, Forestu Whitakerju, Camu Gigandetu in Channingu Tatumu. Zgodba je znana. Vrti se okoli mož, ki so del psihološkega poskusa, v okviru katerega se vživijo v vloge paznikov na eni in zapornikov na drugi strani. Skupina psihiatrov nič hudega sluteč opazuje obnašanje ljudi v tovrstnem položaju, a se kmalu pokaže prava človeška narava in poskus se vse bolj spreminja v srhljivko.

Brody, ki se ga spomnimo po glavni in z oskarjem nagrajeni vlogi v Pianistu Romana Polanskega, bo vodja zapornikov, paznike pa bo vodil "Zadnji škotski kralj" Whitaker. Film že snemajo v Iowi, njegovo premiero pa napovedujejo za prihodnje leto.

Nemški film, v katerem sta med drugim igrala Moritz Bleibtreu in Christian Berkel, temelji na resničnem poskusu, ki so ga leta 1971 izvedli znanstveniki Univerze v Stanfordu, oziroma na knjigi Black Box avtorja Maria Giordana, ki se je z Donom Bohlingerjem in Christoperjem Darnstadtom podpisal tudi pod scenarij.

Film dramatičnejši od resničnih dogodkov
Pravzaprav scenarij filma dejanskim dogodkom zaradi dramatičnejšega učinka zgodbe ne sledi dosledno. V Hirschbiegelovem filmu Tarek Fahd (igra ga Moritz Bleibtreu) skupaj z še 19 kandidati sodeluje v poskusu, v katerem simulirajo okolje zapora. Med prostovoljci računalnik izbere tiste, ki se bodo vživeli v vloge paznikov, in tiste, ki bodo zaporniki, v vlogah pa naj bi vztrajali dva tedna. Pazniki kmalu pokažejo pazniki vse večje težnje po uveljavljanju avtoritete, zaradi česar se položaj kmalu izrodi. Profesor Klaus Thon, v vlogi katerega nastopa Edgar Selge, vztraja pri tem, da je vse skupaj le pričakovan psihološki odziv udeležencev, zato se ne zmeni za proteste svoje asistentke, naj vse skupaj ustavi. Zaporniki se tako poskušajo še naprej po svojih najboljših močeh braniti pred izživljanjem paznikov, ti pa nadaljevati in hkrati prikriti svoja dejanja.

Dejanski poskus so na Stanfordu prekinili po šestih dneh, potem ko je skrb nad njegovim potekom izrazil eden izmed znanstvenikov, saj so pazniki začeli zlorabljati svojo moč nad zaporniki.