Bil je avtor mnogih zimzelenih skladb in vodja skupine Ansambel Lojzeta Slaka.

Foto: Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka
Foto: Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka

Ob 19. uri bodo med drugim izvedli več njegovih skoraj ponarodelih skladb in se z raznimi anekdotami spomnili znanega pokojnega rojaka, so sporočili iz muzeja. Slakove skladbe bodo izvajali ansambel Spev, učenci novomeške Glasbene šole Marjana Kozine in člani Društva harmonikarjev Mirna Peč.

Sorodna novica Deset let po godčevi smrti: "Slakova glasba predvsem vzbuja spomine na otroštvo"

Spomine na Lojzeta Slaka, ki je veljal za virtuoza na diatonični harmoniki, bo obujal član njegovega nekdanjega ansambla oziroma pevec skupine Fantje s Praprotna Andrej Bergant, so še zapisali v muzeju, kjer spominsko prireditev pripravljajo v sodelovanju z mirnopeško občino.

Lojze Slak se je leta 1932 rodil na Jordankalu pri Mirni Peči, otroštvo je zaradi materine bolezni večinoma preživel pri stari materi na Malem Kalu. Tam ga je stric navdušil za igranje diatonične harmonike, še preden je postal prvošolec.

Glasbeno pot je začel z igranjem na veselicah s Triom Lojzeta Slaka, leta 1957 pa se je povezal s pevsko skupino Fantje s Praprotna, s katero je v več desetletjih ustvaril svojevrstno in zanj značilno obliko slovenske narodnozabavne glasbe. V Ljubljani je umrl leta 2011.

Sorodna novica Muzej za Toneta Pavčka in Lojzeta Slaka, rojaka iz Mirne Peči

Čeprav je živel v Ljubljani, je svoja zadnja leta pogosto preživljal v svojem vinogradu na novomeški Trški Gori.

Vabijo tudi na Pohod po Slakovi poti
Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka so v Mirni Peči odprli leta 2018. Stalna Slakova razstava prikazuje rojakovo življenjsko in glasbeno pot ter njegov prispevek k nastanku in razvoju slovenske narodnozabavne glasbe. Ob slikovnem gradivu, izdanih ploščah, osebnih predmetih in rekonstruirani glasbenikovi vadbeni sobi je zbirka obogatena z video posnetki, za najzahtevnejše obiskovalce pa so uredili tudi mediateko z dodatnim gradivom.

Slaka se radi spominjajo tudi na novomeški Trški gori, kjer so leta 2012 pripravili prvi Pohod po Slakovi poti, prireditev pa je postala tradicionalna.