Zlato smrtno masko je leta 1925 odkril egiptolog Howard Carter, ki je tri leta pred tem neoskrunjeno grobnico mladega faraona v Dolini kraljev tudi odkril.
Tutankamon, znan tudi kot "deček kralj", je na prestol starega Egipta prišel z zgolj devetimi leti in nato "vladal" slabo desetletje, med letoma 1332 in 1323 pr. n. š. Zaradi slabe genetske podlage je bil izjemno šibkega zdravja; med drugim je imel skoliozo, razcepljeno mehko nebo in kostno bolezen. (Vemo, da so vladarske družine v imenu "ohranjanja vladarske krvi" prakticirale incest; Tutankamonova starša sta bila brat in sestra.)
Nove raziskave, ki so jih opravili na Univerzi v Yorku, so zdaj pokazale, da zlate maske prvotno najverjetneje niso oblikovali za Tutankamona, ker je bila namenjena za kraljevi pogreb ženske – morda za Tutankamonovo mačeho Nefreteto, ki je umrla pred njim (natančnega datuma njene smrti pa ne vemo). Celotna teorija sloni na eni sami ključni podrobnosti zlate maske: preluknjanih ušesih.
Egiptologi ugotavljajo, da imajo praviloma preluknjana ušesa samo smrtne maske ženskih vladaric in otrok. Na čelu raziskave je bila egiptologinja Joann Fletcher, ki je že leta 2022 za neki dokumentarec komentirala, da "raziskave kažejo, da Tutatkamon po otroštvu ne bi več nosil uhanov, kar pomeni, da ga pri dvajsetih letih, kolikor je bil star ob smrti, ne bi več upodobili s preluknjanimi ušesi". Preluknjana ušesa na maski je opisala kot "dolgo spregledano podrobnost".
Obraz so v vsakem primeru morali predelati v Tutankamonovega
Ob tem podatku se da masko "brati" čisto drugače: zlato, ki je uporabljeno na obrazu, je po sestavi čisto drugačno od zlata na drugih delih maske, kar bi lahko pomenilo, ugotavlja Fletcher, da so "Tutankamonov obraz bolj ali manj presadili na že obstoječo masko drugega vladarja – najverjetneje pa vladarice".
Vseeno pa ni nobenega dvoma o tem, da je obraz, v katerega strmimo, ko gledamo masko, Tutankamonov. Stari Egipčani so namreč verjeli, da mora biti maska podobna pokojniku, če se hoče po smrti spet združiti s svojim telesom in stopiti pred vladarja podzemlja Anubisa.
"Prepričana sem, da maska ni bila narejena izrecno za Tutankamona," trdi Fletcher. Najverjetnejša se ji zdi teorija, da so jo izdelali za vladarico Nefreteto, ki se je poročila in vladala s Tutankamonovim očetom Ehnatonom. To možnost je prvi leta 2015 predstavil britanski egiptolog Nicholas Reeves. Nefretetine grobnice nikoli niso našli, v stroki pa ni soglasja o tem, ali je Nefreteta po Ehnatonovi smrti in pred Tutankamonovim kronanjem nekaj časa vladala tudi kot samostojna vladarica.
Smrt vladarja jih je ujela nepripravljene
K pokopu najvplivnejšega in najbogatejšega človeka v starem Egiptu so improvizirano morali pristopati zato, ker je Tutankamon umrl mlad in nepričakovano; star je bil približno 19 let. V povezavi z njegovo smrtjo so v preteklosti teoretizirali o umoru, trenutno pa velja, da je umrl zaradi malarije v kombinaciji z okužbo, ki jo je dobil po precej resni nesreči s kočijo; v tej nesreči si je tudi zlomil nogo.
Obstajajo tudi druge podrobnosti, ki bi lahko dokazovale, da je bilo treba Tutankamonov pogreb organizirati na hitro: analize so pokazale, da je bila barva poslikav na stenah grobnice ponekod še mokra, ko so jo zapečatili.
Kmalu bomo lahko obiskali vse Tutankamonove zaklade na enem mestu
Tutankamonova zbirka bo osrednja muzejska atrakcija novoodprtega Velikega egipčanskega muzeja v Kairu. V muzej so prenesli vseh 5400 predmetov iz grobnice mladega vladarja: obiskovalci bodo lahko tako prvič v zgodovini videli vse Tutankamonove artefakte na istem mestu. Dva tisoč od teh predmetov doslej sploh še ni bilo javno razstavljenih. Ta del muzeja sicer v obdobju "poskusnega odprtja" še ni dostopen za javnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje