Egipčani so dolgo sumili, da je britanski arheolog Howard Carter, ki je leta 1922 odkril Tutankamonovo grobnico, zase nagrabil nekaj zaklada, še preden so grob uradno odpečatili. In čeprav govorice obstajajo že sto let, pa je kaj takega težko dokazati – a zdaj se je pojavila precej prepričljiva pisna sled.
V javnost je prišlo doslej neobjavljeno pismo, ki ga je Carterju leta 1934 poslal Alan Gardiner, ugleden britanski akademik z lastno arheološko ekipo; v njem je črno na belem zapisana obtožba, da je imel Carter v rokah predmete, "ki so bili brez dvoma ukradeni iz grobnice".
Nepremišljeno darilo
Carter je Gardinerja prosil, naj mu prevede hieroglife, najdene v 3300 let stari grobnici, in mu pozneje podaril amulet, kakršne so v Starem Egiptu prilagali pokojnikom v grobnice – in mu zagotovil, da ni iz Tutankamonove grobnice.
Gardiner je amulet pokazal rojaku Rexu Engelbachu, takratnemu direktorju Egipčanskega muzeja v Kairu, in od njega zgrožen izvedel, da amulet absolutno je iz grobnice – bil je namreč enak že znanim primerkom iz grobnic, saj so bili vsi narejeni z istim kalupom.
Kolega okrcal, ni pa ukrepal proti njemu
Gardiner je Carterju v omenjenem pismu povzel Engelbachovo oceno, ki se je glasila: "Amulet, ki ste mi ga pokazali, je bil brez dvoma ukraden iz Tutankamonove grobnice." Gardiner na koncu kolegu navrže še. "Globoko obžalujem, da sem bil postavljen v tako neroden položaj."
Vseeno pa dodaja: "Seveda Engelbachu nisem povedal, da sem amulet dobil od vas."
Pisma, izmenjana med arheologi, ki so bila doslej del zasebne zbirke, bodo pri založbi oxfordske univerze izšla v knjigi Tutankamon in grobnica, ki je spremenila svet (Tutankhamun and the Tomb that Changed the World). Njen avtor je ameriški egiptolog Bob Brier, ki je za časnik Observer komentiral, da sumi o Carterjevem prisvajanju artefaktov niso nič novega. "Ampak zdaj ni o tem nobenega dvoma več."
Prav letos mineva okroglih sto let od odkritja grobnice faraona, ki je umrl izjemno mlad: v njej je Carter našel prestole, zlate kočije in na tisoče predmetov, ki bi jih vladar lahko potreboval v naslednjem življenju. Carter je naslednjih deset let nadziral izkopavanje predmetov in njihov transport po Nilu do Egipčanskega muzeja.
Pred uradnim odpečatenjem vstopil (in kradel) na lastno pest
Nekateri egiptologi so že v preteklosti dvomili o Carterjevi trditvi, da ni bil prvi v grobnici, da je bila že enkrat delno izropana. Leta 1947 je eden od Carterjevih uslužbencev, Alfred Lucas, v neki relativno nepomembni znanstveni publikaciji zapisal, da je Carter sam na skrivaj odpečatil vrata sobe s sarkofagom, nato pa jo zaprl nazaj in prekril vhod.
Javna skrivnost?
"Bil je sum, da sta pred uradnim odpečatenjem vlomila v grobnico, iz nje vzela artefakte, vključno z nakitom. Po njuni smrti so bili ti artefakti prodani," je pojasnil Brier. "Znano je bilo, da je Carter te predmete imel v lasti, in seveda so ljudje sumili, da si je sam pomagal do njih. Sam ni tega seveda nikoli priznal. Uradnega zanikanja pa tudi nimamo. Ampak egiptovska vlada mu je za nekaj časa preprečila dostop do grobnice. Imeli so slab občutek o njem, mislili so, da krade stvari."
Celo zalotili so ga pri kraji
V Egiptu sicer teh sumov nihče ni mogel potrditi, lahko beremo v novi knjigi, so pa na primer verjeli, da je hotel med drugim ukrasti leseno glavo faraona, najdeno v grobnici: "Lokalne oblasti so stopile v grobnico št. 4, ki jo je Carterjeva ekipa uporabljala za skladiščenje antikvitet, in odkrila čudovito leseno glavo Tutankamona kot otroka v naravni velikosti. Zapakirana je bila v zaboj z logotipom Fortnum & Mason, a je Carter ni zabeležil v dokumentaciji svojih najdb, niti v popisu vsebine predprostora ... Njegov argument je bil, da je glava ležala med okruški v strmem jašku."
"Pozneje so se na egiptovskem trgu antikvitet pojavili predmeti iz Carterjeve dediščine, ki so zelo očitno prišli iz grobnice," za Observer še pojasni zgodovinar. Nekateri so na koncu pristali v muzejih, denimo v Metropolitanskem muzeju umetnosti v New Yorku. Tam so leta 2010 po interni raziskavi odločili, da bodo v Egipt vrnili 19 artefaktov, ki so jih kupili med letoma 1920 in 1950 in ki "potrjeno izvirajo iz Tutankamonove grobnice".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje