Zakladi iz Tutankamonove grobnice so v sklopu aktualne turneje ponovno na ogled dobra štiri desetletja po tem, ko so postali tako evropska kot ameriška senzacija.
Nekateri razstavni predmeti prvič in zadnjič zunaj Kaira
Mnogi eksponati na razstavi Zakladi zlatega faraona so razstavljeni prvič. Več kot 50 od 150 predmetov iz Tutankamonove grobnice je, kot so ob začetku razstavne turneje zagotovile egiptovske oblasti, Kairo zapustilo prvič in obenem zadnjič. S turnejo praznujejo tudi stoto obletnico odkritja Tutankamonove grobnice.
V New Yorku 8 milijonov obiskovalcev
Dosedanje razstave o faraonu Tutankamonu so bile uspešnice in so po svetu sprožile pravo "tutmanijo". Na razstavi Tutankamonovi zakladi v newyorškem Metropolitanskem muzeju leta 1973 so našteli več kot osem milijonov obiskovalcev, 1,2 milijona pa šest let pred tem na razstavi v pariški Petit Palais.
V Parizu je razstava na ogled do 15. septembra, zanjo pa vlada izredno zanimanje.
Prestolnico je imel v Memfisu
Tutankamon je bil sin Amenofisa III. in zet Amenofisa IV. (Ehnatona). Kot vladar 18. dinastije je vladal v obdobju 1333‒1323 pred našim štetjem, vendar so imeli oblast večinoma v rokah njegovi svetovalci, predvsem Ai in Horemheb, ki so spet uvedli tradicionalno religijo boga Amona. Prestolnico je imel v Memfisu, obnovil je očetovo palačo v Tebah.
Znamenita zlata maska
Tutankamon ni bil pomemben vladar, njegova slava je vezana predvsem na njegovo grobnico, ki jo je leta 1922 v Dolini kraljev skoraj nedotaknjeno našel angleški egiptolog in raziskovalec Howard Carter. V njej je bilo veliko dragocenih predmetov, med drugim posod, stolov, nakita, orožja in oblek, na faraonovi mumiji pa so našli znamenito zlato masko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje