V večinsko šiitskem Baalbeku je bilo po navedbah libanonskega ministrstva za zdravje v sredinem napadu ubitih 11 ljudi. Mesto je s svojim kompleksom rimskih cesarskih templjev in drugih ruševin od leta 1984 vpisano na Unescov seznam svetovne dediščine. V napadu je bila uničena tudi več stoletij stara otomanska zgradba.

Sorodna novica Izraelske bombe priletele v neposredno bližino kompleksa rimskih templjev v Libanonu

"Baalbek je glavno rimsko najdišče v Libanonu. Ne bi ga mogli nadomestiti, če bi ga kdo bombardiral. To bi bila velika izguba. To bi bil zločin," je za BBC dejal profesor arheologije na univerzi Durham Graham Philip.

Bombe že pred mesecem dni v neposredni bližini templjev
Izraelske obrambne sile (IDF) so pred tem večinoma ciljale na južni Libanon, predmestja prestolnice Bejrut in dolino Bekaa na vzhodu države, v minulih dveh tednih pa so na udaru tudi druga območja. Sicer so že pred mesecem dni izraelske bombe priletele le 500 metrov od dragocenih ruševin v Baalbeku.

IDF je za BBC zatrdil, da cilja samo na vojaške lokacije, a so te neverjetno blizu templjev v Baalbeku in rimskih ruševin v Tiru, ​​glavnem pristanišču nekdanje feničanske države izpred približno 2500 let. IDF je 23. oktobra izdal ukaz o evakuaciji sosesk v bližini rimskih ruševin, vključno z ostanki nekropole in hipodroma. Že nekaj ​​ur pozneje so se začeli napadi na te cilje. Tudi v minulem tednu so poročali o novih bombnih napadih na te lokacije. Na videoposnetkih napadov so vidni ogromni oblaki črnega dima, ki se vijejo z območij le nekaj sto metrov od ruševin.

"Nihče ne ve, kakšen je izgovor ali sporočilo za napadom"
Za zdaj ni dokazov, da so bila rimska dediščina v Tiru in Baalbeku poškodovana med napadi. "Za Baalbek je bilo še slabše kot za Tir, ker se templji nahajajo znotraj območja, ki je tarča, in IDF ni naredil nobene izjeme zaradi templjev," je povedala lokalna arheologinja Joanne Farchakh Bajjaly. Po njenih besedah v Baalbeku ni objektov Hezbolaha. "Nihče ne ve, kakšen je izgovor ali sporočilo za napadom," je dodala.

V mestu Baablek stojijo ostanki trojice templjev, posvečenih Jupitru (na posnetku), Veneri in Merkurju. Foto: EPA
V mestu Baablek stojijo ostanki trojice templjev, posvečenih Jupitru (na posnetku), Veneri in Merkurju. Foto: EPA

IDF trdi drugače in je za BBC sporočil, da cilja vojaške lokacije v skladu s strogim protokolom. Po lastnih besedah se "zaveda obstoja občutljivih lokacij in to upošteva in predstavlja bistveni del načrtovanja napadov. (...) Vsak napad, ki predstavlja tveganje za občutljivo strukturo, je skrbno pretehtan in gre po potrebi skozi strog postopek odobritve".

Unescove lokacije vrednejše od življenj?
Nekateri Libanonci, ki so poskušali pobegniti pred bombardiranjem, naj bi se zatekli prav k ruševinam Baalbeka, saj so presodili, da starodavne lokacije ne bodo tarča Izraela. "Tisti, ki niso imeli avtomobila, da bi pobegnili," so se po besedah arheologinje zatekli k ruševinam v prepričanju, da so Unescove lokacije vrednejše od njihovih življenj. Zaradi tega je lokalna vlada izdala opozorilo, v katerem je ljudi pozvala, naj se ne zatekajo k ruševinam. "To lokacijo vidijo kot svoje zavetje. Vendar ta lokacija ne nudi zavetja," je še dejala Joanne Farchakh Bajjaly.

Medtem pa izraelski arheolog Erez Ben-Yosef pravi, da vojna postavlja Izrael v "težko situacijo". Dodaja, da bi bila vojna škoda na pomembnih arheoloških najdiščih "velika izguba za kulturno dediščino Libanona in dejansko celotnega sveta. Vendar osebno vem, da Izrael dela vse, kar lahko, da bi preprečil takšno škodo. (...) Veliko mojih kolegov arheologov, tako kolegov kot študentov, služi v vojski in sodeluje v vojni ... aktivno delajo za preprečevanje takšne škode, v skladu s splošnimi smernicami naše vojske."

Sorodna novica Urbicid v Gazi: poškodovanih več kot 100 zgodovinskih znamenitosti in uničenih 69.700 domov

Profesor arheologije Philip ne verjame, da bi Izrael namerno napadel Baalbek ali druge lokacije svetovne dediščine. "Težko si je predstavljati, kaj bi v vojaškem smislu pridobili z bombardiranjem rimskega templja." A ob tem opozarja na tveganje, da bi nekatere bombe ali izstrelki zašli in zadeli ruševine, celo nenamerno. "Če odvržete dovolj izstrelkov, ne bo vse pristalo znotraj 25 metrov od cilja," je še opomnil.

Philip je sicer na čelu britanske univerzitetne ekipe, ki dokumentira arheološko uničenje po vsem območju, ki je deležno izraelskih napadov. Po njegovih besedah je še prezgodaj za oceno, koliko škode so povzročili trenutni napadi v Libanonu in Gazi. Dodaja, da starodavne lokacije niso le pomembna sidra klasične preteklosti, temveč so "skoraj kot duša prebivalstva. (...) Predstavljajte si, kako bi se počutili ljudje v Veliki Britaniji, če bi uničili Londonski Tower ali Stonehenge. To je del njihove identitete."

Unesco je sicer septembra objavil raziskavo, ki je pokazala, da je bilo 69 območij kulturne dediščine v Gazi poškodovanih od oktobra lani zaradi napadov Izraela.