Po navedbah Fundacije za prusko kulturno dediščino so bile havajske lobanje od leta 2011 v berlinskem Muzeju prazgodovine in zgodnje zgodovine. Grobni pridatki, ki so jih vrnili, pa so bili v zbirki berlinskega Etnološkega muzeja okoli 135 let. Med vrnjenimi grobnimi pridatki so bili med drugim sulica in dve posodi, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Grobni pridatki so bili v Nemčiji del zbirke Eduarda Arninga (1855–1936), ki naj bi jih okoli leta 1885 odstranil iz grobnih jam. Arning je v svojih zapiskih poročal, da je v grobove vstopil na skrivaj in se posebej izogibal temu, da bi ga videli Havajci, ker ti zagotovo ne bi odobravali njegovih dejanj, so ob tem še sporočili iz fundacije. Arning je bil sicer dermatolog in mikrobiolog, ki je deloval tudi na Havajih.
"Radi bi vrnili človeške ostanke iz kolonialnih kontekstov, če so znane ustrezne države in družbe izvora ter želijo njihovo vrnitev. In seveda to velja tudi za grobne pridatke, če imamo opravka z nezakonitim kontekstom, kot je na primer skrivna odstranitev. Veseli me, da tako dobro poteka sodelovanje s predstavniki Urada zvezne vlade Havajev za restitucijo," je ob tej priložnosti dejal Hermann Parzinger, predsednik Fundacije za prusko kulturno dediščino.
Že lani so državni muzeji havajskim predstavnikom vrnili nekatere človeške posmrtne ostanke. Podobno sta to storila tudi univerza v mestu Jena in Čezmorski muzej v Bremnu. Tudi sicer si nemški muzeji že dalj časa prizadevajo, da bi vrnili nezakonito pridobljene predmete, ki so bili med drugim odtujeni v kolonialnem obdobju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje