3. septembra se na novomeškem Glavnem trgu obeta slavje, posvečeno 45. obletnici dela tamkajšnjega Folklornega društva Kres, ki je v svoji skoraj polstoletni zgodovini postalo središče folklorne ustvarjalnosti na Dolenjskem in prepoznaven ambasador Novega mesta.
Digitalizacija folklorne dediščine
Za razliko od preteklih obletnic, ki jih je društvo vselej proslavilo z odmevnimi odrskimi postavitvami, bo tokratno obeležilo z dvema novima ustvarjalnima mejnikoma: dokumentarnim filmom Kresno mesto in videospotom Dekle na vrtu, s katerim bo predstavljena živa vez mesta in folklore. Izdelava filma ter videa je bila za članice in člane društva nujna in pomembna odločitev, saj je organizacija živih dogodkov zaradi pandemije nadvse negotova, hkrati pa omenjena projekta predstavljata vzpostavitev novih vezi s publiko, ki sta ji blizu ljudska glasba in ples.
Predsednik društva Gregor Blažič je pojasnil: "Prvotne načrte za praznovanje naše 45-letnice – ta se je dejansko zgodila leta 2020 – je preprečila pandemija, a smo člani društva to sprejeli kot nov izziv in smo praznovanje jubileja tako zastavili na povsem drugačen način, prilagojen trenutnim razmeram in dejstvu, da je treba tudi ljudsko dediščino ljudem približati skozi okvir sodobnih medijev."
Tako sta nastala dokumentarni film Kresno mesto in videospot za priredbo ljudske skladbe Dekle na vrtu, za nameček pa je iz fotografij, narejenih na zahtevnih snemanjih, nastal še Kresov koledar za leto 2022.
Folklorno društvo kres – ikonični ambasadorji Novega mesta
Folklorno društvo Kres je bilo ustanovljeno septembra leta 1975. V dveh otroških, mladinski, vodilni, pevskem sestavu Li-Lá, mlajši veteranski, veteranski, godčevski in tamburaški skupini je vključenih več kot sto trideset članov. Društvo je bilo za svoje delo nagrajeno z vrsto regijskih in nacionalnih priznanj, od njegove ustanovitve dalje pa ga vodi Belokranjka Branka Moškon, ki je zaslužna za vzpostavitev dolenjske noše, kot jo poznajo in uporabljajo vse slovenske folklorne skupine. Društvo od ustanovitve umetniško vodi Branka Moškon, ki je s pomočjo etnologinje Marije Makarovič kljub skromnim virom in zagatami z izvirnimi materiali ustvarjalno posvetila rekonstrukciji dolenjske noše iz leta 1802 (Ex voto 1802, Blečji Vrh pri Trebelnem) in tako prvič po dobrih 200 letih sestavila kostumsko podobo Dolenjcev, ki služi kot model za vse, ki pripravljajo postavitve dolenjskih šeg in navad.
Društvo redno nastopa na prireditvah po vsej Sloveniji, gostovalo pa je tudi v drugih državah, od sosednjih Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške, do bolj oddaljenih Španije, Turčije in Egipta.
Dokumentarni film Kresno mesto
V 52 minutah filma se lahko sprehodimo skozi ključne mejnike v razvoju Folklornega društva Kres: od prvih nastopov, rekonstrukcije dolenjskih pripadnostnih kostumov iz različnih zgodovinskih obdobij, udeleževanj na različnih mednarodnih festivalih po vsem svetu, družinskih zgodb, ki so se skozi leta kresovega obstoja spletle med člani društva in različnih anekdot, hkrati pa film ovrednoti Kresov prispevek k ohranjanju slovenske ljudske zapuščine. V filmu je uporabljen dragoceni arhivski material, med drugim tudi redko videni posnetki iz filma Pomlad v Beli Krajini, ki ga je leta 1952 posnel Metod Badjura, pred kamero pa se zvrstijo tudi številni sogovorniki, od Kresovk in Kresovcev vseh generacij, do največjih imen na področju slovenskega ljudskega plesa – vse od Mirka Ramovša in doktorja Bojana Knifica do največje poznavalke pripadnostnih kostumov na Slovenskem, Marije Makarovič.
Video je poklon folklornemu izročilu, častitljivemu opusu folklornega društva Kres, hkrati pa je tudi tudi izjemna razglednica Novega mesta.
Člani Folklornega društva Kres so ob jubileju prvič posneli tudi lastno priredbo ljudske skladbe. Priredba skladbe Dekle na vrtu je s svojo novo preobleko ter čudovito zgodbo mladega novomeškega para hkrati tudi svojevrsten poklon Novemu mestu.
Zgodba se odvija na prepoznavnih in ikoničnih lokacijah novomeške občine (Trška gora, Glavni trg, Muzejski vrtovi, Župančičevo sprehajališče, reka Krka, most v Ragov log, domačija Pie in Pina Mlakarja), s čimer želijo izkazati močno vez med Kresom in mestom, ki mu pripadajo. V videu so sodelovali tudi nekateri bolj znani obrazi Novega mesta: vse od župana Gregorja Macedonija, televizijskega voditelja Janija Muhiča, vsestranskega kreativca Saša Đukića do slikarja Jožeta Kotarja.
Premierna predstavitev nastalih umetniških del ob 45-letnici delovanja Folklornega društva Kres iz Novega mesta bo potekala v petek, 3. septembra, ob 20. uri, na novomeškem Glavnem trgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje