Stavba nekdanjega carinskega urada na demilitariziranem območju oziroma DMZ (ang. demilitarized zone) je bila prazna do začetk leta 2021. Nato jo je arhitekturni biro Mpart, ki je med drugim zasnoval tudi Narodni muzej moderne sodobne umetnosti (MMCA) v Seulu, predelal v muzej Unimaru. Ime muzeja je sestavljeno iz korejskih besed: uni, kar pomeni ena, in maru, kar pomeni prostor.
Umetniki z vsega sveta, med njimi tudi Slovenka
Prva razstava, ki so jo odprli septembra, je bila naslovljena 2021 DMZ Art and Peace Platform, na njej pa je bilo na ogled 34 umetniških del 32 umetnikov. Med drugim so razstavljali Francis Alÿs, Nam June Paik, Olafur Eliasson in Haegue Yang, navaja portal Artnet. Na ogled je bila tudi stenska poslikava slovenske umetnice Marjetice Potrč, naslovljena What Is DMZ Soil Made Of? (Iz česa so tla demilitariziranega območja?).
Kdo lahko obišče muzej in kakšna pot ga vodi do tja?
Vendar obisk muzeja ni preprost. Kdor se želi odpraviti tja, mora zaprositi za dovoljenje na južnokorejskem ministrstvu za združitev, torej uradnem vladnem organu, namenjenem spodbujanju vnovične združitve Korej in vzpostavljanju dialoga med državama. Po odobritvi je obiskovalcem zagotovljena brezplačna vstopnica za muzej in se lahko vkrcajo na enega od posebnih avtobusov, ki jim je dovoljeno prevažati civiliste v DMZ.
Po pregledu osebnih dokumentov obiskovalce po muzeju spremljajo uslužbenci omenjenega ministrstva, ki so civilisti in niso oboroženi. Prav tako obstajajo pravila glede oblačil obiskovalcev: prepovedana so minikrila, kratke hlače in vsa oblačila s kamuflažnim vzorcem. Prav tako ni dovoljeno komur koli pomahati ali fotografirati. Otrokom, mlajšim od osmih let, je ne glede na državo njihovega izvora prepovedan vstop v DMZ, navaja CNN.
Največ pet skupin po 30 obiskovalcev na dan
Odhod stražarjev z nekaterih stražarskih stolpov v letu 2018 je omogočil, da Unimaru nekatere umetnine razstavi na zdaj preurejenem enem od nekdanjih stražarskih stolpov, ki stoji le kilometer in pol od meje. Umetniška direktorica muzeja Yeon Shim Chung je za Artnet povedala, da si člani muzejskega osebja, ko se odpravijo do stolpa namestit katero od umetnin, za vsak primer nadenejo neprebojne jopiče.
V času prve razstave je – tudi zaradi omejitev, povezanih s pandemijo – v muzej smelo največ pet skupin po največ 30 turistov na dan. Unimaru trenutno ne sprejema obiskovalcev, saj pripravljajo naslednjo razstavo.
Virtualni sprehod skozi muzej v času prve razstave:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje