Po nekaj deževnih dneh v Izraelu se je sprehod prebivalke mesta Bejt Šean po tamkajšnjem pokopališču končal tako rekoč z arheološko najdbo. Sprehajalka je sprva zaznala majhno kamnito glavo, ki se je dvigala iz blata. Sledila je odločitev, da pokliče izraelsko agencijo za starine (IAA), ta pa je na kraj najdbe poslala svojo ekipo, ki je najprej razkrila eno doprsje in se nato dokopala še do drugega.
Za izdelavo uporabljena lokalna surovina
"Doprsna kipa sta narejena iz lokalnega apnenca in kažeta edinstvene obrazne poteze, detajlirana oblačila in pričeski," je povedal Eitan Klein, namestnik vodje oddelka za preprečevanje kraj pri AAI-ju.
Po Kleinovih besedah sta po 30 kilogramov težka kipa izdelana v orientalskem slogu in datirata v pozno obdobje rimskega cesarstva, torej v čas med 3. in 4. stoletjem. "Zdi se, da vsaj eden od njiju upodablja bradatega moškega in medsebojno si nista podobna, kar je določena pomembnost te najdbe," je še dejal Klein.
Nekdanja pestra struktura prebivalstva
V času rimskega cesarstva je v mestu Bejt Šean živelo raznoliko prebivalstvo, ki je vključevalo Rimljane, kristjane, Jude in Samarijane (etnično-religijska skupina, ki so v judovskih talmudskih tekstih poimenovani tudi Kutimci). Po Kleinovih besedah kipa ne moreta upodabljati pripadnikov judovske ali samarijanske skupnosti, saj jim je judovska vera prepovedala reprodukcijo človeških podob.
V smeri razumevanja pretekle materialne kulture
"Gre za zelo pomembno najdbo, ki nam lahko veliko pove o antičnih prebivalcih območja Bejt Šeana," je dejal Nir Distelfeld, AAI-jev inšpektor za preprečevanje kraj. "Odkritje teh doprsij zapolnjuje še en del sestavljanke v našem razumevanju materialne kulture prebivalcev te dežele v preteklosti," je še dodal Distelfeld in pozval javnost, naj takšna odkritja vselej sporoči AAI-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje