Z dodatnimi prostori bodo razširili stalno zbirko del slikarja Vena Pilona in njegovih prijateljev, del prostorov pa bodo namenili tudi prvotni dejavnosti družine Pilon, manjši pekarni in slaščičarni, ki jo bodo oddali v najem. Investicijo širitve prostorov bo financirala Občina Ajdovščina.
Kot pravi direktorica Pilonove galerije Tina Ponebšek, bo ta urejena skladno z galerijskimi elementi 21. stoletja, s tem da bodo poskušali ohraniti tradicionalnost, ki izvira že iz stare hiše Pilonovih, kjer je danes galerija.
"Stari del, kjer je bila nekoč Pilonova pekarna, se bo povezal s sosednjo Rustjevo hišo, kjer bo v pritličju lokal, v zgornjem nadstropju pa razširjena stalna zbirka. Skupno bomo pridobili okoli 500 kvadratnih metrov, kar nam bo omogočalo predstavitev fonda, ki je danes v depoju," dodaja.
Stalno zbirko nameravajo razširiti predvsem z risbami, ki jih je v fondu Vena Pilona največ. "Predstavili bomo tudi nekaj slik v oljni tehniki, ki jih je treba izpostaviti. Seveda pa v prihodnjih letih po ureditvi prostorskih razmer upamo tudi na kakšne nakupe ali donacije, ki bodo dopolnile in obogatile zbirko Pilonovih del," še pravi Tina Ponebšek.
Boljša zaščita dediščine nacionalnega pomena
Z investicijo bo galerija bogatejša tudi za od dva do tri nove depojske prostore, kar bo za ajdovsko galerijo velika pridobitev, saj tehnično različna dela Pilona in njegovih prijateljev zahtevajo različne pogoje hranjenja. "Ne gre torej le za širitev Pilonove galerije v smislu bogatejše ali širše predstavitve javnosti, pač pa predvsem za boljšo in sodobnejšo zaščito kulturne dediščine, ki je nacionalnega in lokalnega značaja," je povedala direktorica galerije.
Še to poletje naj bi bilo izdano gradbeno dovoljenje, ajdovska občina pa je za pekarnico, ki bo delno muzejsko opremljena, pridobila evropska sredstva LAS-a. Ob tem, da bodo razširili stalno zbirko, upajo, da bodo lahko nekoliko razširili tudi galerijsko trgovino. Število zaposlenih bo tudi po širitvi ostalo isto, kar po besedah direktorice lahko morda pomeni težavo.
"Ob povečani kvadraturi galerije se bo povečalo tudi število vsebin, njihove interpretacije in programov. Zato bi bila potrebna zaposlitev vsaj še enega strokovnega delavca ali pa pomoč študentov," je še povedala Tina Ponebšek. Ob tem ugotavlja, da je študentov družboslovja oziroma humanistično umetnostnih smeri vse manj, kar lahko v prihodnje predstavlja težavo, saj ne bo mogoče najti ustreznega strokovnega kadra.
Trenutno je v galeriji na ogled razstava del domačega slikarja Iva Lenščaka, pripravljajo pa se tudi na novo razstavno sezono. Jeseni bodo v sodelovanju z Dolenjskim muzejem pripravili razstavo Božidar Jakac in Veno Pilon, ki bo temeljila na korespondenci in portretih iz Prage, ki sta jih slikarja ustvarjala drug za drugega. Razstavo pripravljajo ob 120-letnici Jakčevega rojstva.
Pred koncem leta bodo odprli vrata galerije mlajši generaciji umetnic in prihodnje leto pozornost namenili tudi fotografijam Edija Šelhausa.
Sicer pa bo težišče prihodnjega leta na 50-letnici smrti Vena Pilona. Kot je povedala, še vedno potekajo dogovori s pariškim muzejem, kjer je na ogled stalna zbirka Pilona, da bi vsaj del gostoval v ajdovski galeriji. "Del dogovora je sicer že sklenjen, del pa še odprt, tako da dokončnega dogovora še ni," dodaja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje