Razstavo je SEM prvič postavil na ogled leta 2018, ko je potekal prvi svetovni dan čebel. Avtorica razstave je Barbara Sosič, soavtorica pa Bojana Rogelj Škafar.
Današnje odprtje razstave Kjer so čebele doma je potekalo v živo prek njihovega kanala na YouTubu. Z razstavo muzeja zaznamujeta dolgoletno sodelovanje, ki ga je letos zagrebški muzej potrdil z gostovanjem razstave o hrvaških igračah.
Razstava Etnografskega muzeja Zagreb Hrvaške otroške igrače med tradicijo in sodobnostjo je bila na ogled v Ljubljani od februarja do oktobra, v jesenskem času pa bi moral SEM gostovati v Etnografskem muzeju v Zagrebu z razstavo Kjer so čebele doma. Zaradi epidemije covida-19 je SEM za hrvaške obiskovalce pripravil spletno različico razstave, ki bo z besedili v slovenskem, hrvaškem in angleškem jeziku dostopna najširšemu občinstvu, so pojasnili v SEM-u.
Kot so zapisali v SEM-u, spletna razstava sledi strukturi "fizične razstave". S fotografijami, besedili in videi razkriva zbirke SEM-a, osredotočene na bivališča čebel.
Mejniki v zgodovini čebelarjenja
Na spletni razstavi so tako na ogled mejniki v zgodovini čebelarjenja, projekciji čebelnjakov nekoč in danes, dva kratka filma o čebelarjenju na podeželju in v mestu ter panji, v katerih je živela in še živi kranjska čebela. Rasa čebel je avtohtona tudi v sosednjih državah, med drugim na Hrvaškem, tako bo na ogled tudi bogata zbirka panjev iz Etnografskega muzeja v Zagrebu.
Predstavljajo tudi posebnost slovenskega čebelarstva – to so poslikane panjske končnice kot edinstvena likovna in duhovna sestavina slovenskih čebelnjakov, ki jo dopolnjuje video s prikazom tehnike poslikavanja končnic.
V Sloveniji deluje 11.000 čebelarjev, glede na število prebivalcev to Slovenijo uvršča v sam svetovni vrh. S čebelarsko dediščino so povezane veščine in znanja, ki se že stoletja prenašajo iz roda v rod. SEM širi védenje o dediščini čebelarstva in ima pomembno poslanstvo, saj domačim in tujim obiskovalcem skozi svojo razstavo in dogodke na to temo pripoveduje o pomenu in posebnostih slovenskega čebelarstva in z njim povezane kulturne dediščine. S tem obenem širi zavest o pomenu čebel, čebelarjenja in čebeljih pridelkov za človeka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje