Kulturno bogastvo države je v veliki nevarnosti, pomembne dele dediščine pa so paravojaške sile v dalj časa trajajočih spopadih že uničile. Gre za "uničenje sudanske preteklosti", ocenjujejo nekateri, poroča nemški portal Deutsche Welle. Opazovalci primerjajo opustošenje sudanskih knjižnic, muzejev in verskih objektov s talibanskim uničenjem afganistanskih kulturnih zakladov.
V mestu Omdurman ob reki Nil je med drugim uničen Center Mohameda Baširja za sudanske študije. Zgoreli so številni tam hranjeni rokopisi in redke knjige. Gre za enega od najpomembnejših virov sudanske pisne dediščine, je za DW o Centru Mohameda Baširja dejal pesnik in član sudanskega društva pisateljev Hamid Bahit.
Uničeni ali poškodovani so tudi številni eksponati v Narodnem muzeju v Kartumu, kjer napadalci niso prizanesli niti mumijam. Kot je dejal Bahit, so oboroženci uničili tudi redke živalske primerke v Prirodoslovnem muzeju, tarče napadov pa so bile tudi knjižnice in številne založbe.
Zaščita je nemogoča, saj oboroženi pripadniki ne spoštujejo konvencij
Zaščita drugih sudanskih kulturnih zakladov je po Bahitovih besedah izjemno težka, če ne celo nemogoča, saj oboroženi pripadniki ne spoštujejo nobenih konvencij. "Mogoče bi lahko intelektualci sprožili kampanjo in poskušali rešiti nekatere kraje in zgodovinsko pomembne spise," je pozval. A številni razstavni predmeti v muzejih so že uničeni, in to je prava katastrofa, je dodal.
Sudan se ponaša z bogato zgodovino. Na območju države je kar 200 piramid, kar je skoraj dvakrat več kot v sosednjem Egiptu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje