Nekaj manj kot dva metra visok sarkofag iz obdobja med 2. in 1. stoletjem pred našim štetjem je bil zaplenjen med egiptovsko revolucijo leta 2011, newyorški muzej pa ga je po ugotovitvi prave provenience vrnil v Kairo.
Christophe Kunicki in njegov mož ter sodelavec Richard Sampaire, proti kateremu so pretekli teden v Parizu prav tako vložili tožbo, sta bila izpuščena pod sodniškim nadzorom. Kot poroča portal Art Newspaper, je preiskavo odprl leta 2018 francoski centralni urad za boj proti prekupčevanju, v njej pa preiskovalci preverjajo "na stotine artefaktov z Bližnjega vzhoda, ki so jih za na desetine milijonov evrov" prodali v zadnjih nekaj letih.
Preiskovalci so postali na posle Kunickega pozorni leta 2017 po prodaji omenjenega zlatega sarkofaga Metropolitanskemu muzeju v New Yorku. Potem ko so v muzeju prejeli obvestilo, da je provenienca sarkofaga ponarejena in se je izkazalo, da gre za enega od ukradenih artefaktov med arabsko pomladjo 2011, so ga lani vrnili Egiptu. Kunicki je tedaj potrdil, da je krsto prodal za 3,5 milijona evrov, vendar zatrdil, da lahko dokaže zakonit izvor artefakta. Nedavne obtožbe njegov odvetnik ni želel komentirati.
Po ugotovitvah portala je preiskava pokazala, da je Kunicki prodal nekaj pomembnih del tudi abudabijski izpostavi Louvra – med drugim zlati sarkofag princese Henutavi, stele s Tutankamonovim ediktom in fajumski portret –, vsako delo naj bi bilo vredno več milijonov evrov. V muzeju tega uradno ne želijo komentirati, neimenovani vir pa pravi, da ni sledi, ki bi dokazovale, da so te transakcije del kriminalistične preiskave, prav tako naj bi v sodelovanju z Louvrom temeljito preverili vse izvore.
Tri od petih osumljencev izpustili
Kunicki je bil tudi redni sodelavec dražbene hiše Pierre Bergé & Associés, kjer je Metropolitanski muzej kupil drug fajumski portret. Tri od petih pridržanih osumljencev so ta teden izpustili brez obtožb, med njimi predsednika dražbene hiše Pierre Bergé in nekdanjega vodjo oddelka za bližnjevzhodno umetnost v Louvru, ki je po upokojitvi postal svetovalec na umetniškem trgu. Vsi so zanikali kakršno koli vpletenost v nezakonito trgovanje.
Preiskava je pokazala, da je sarkofag, potem ko so ga ukradli med kaotičnim vrenjem med egiptovsko pomladjo, potoval najprej v Združene arabske emirate, nato v Nemčijo, zatem v Francijo in na koncu v New York.
Sarkofag svečenika Nedjemankha
V Louvru ne dajejo komentarja, v Metropolitanskem muzeju pa so potrdili, da nameravajo vložiti tožbo proti vsem strankam, ki so sodelovale pri prevari muzeja v povezavi z nakupom zlatega sarkofaga. V tem – gre za okrašeno krsto iz obdobja ptolemajskega kraljestva – je bil pokopan duhovnik Nedjemankh, visoki svečenik boga z volovsko glavo Herišefa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje