Filmska premiera restavrirane različice filma je bila v petek popoldne v pred kratkim odprtem Središču inovativnih tehnologij ApiLab – Hiša kranjske čebele. Pripravljata jo občina Ivančna Gorica in Slovenski filmski center ob sklepu Jurčičevega leta, letos razglašenega ob 140-letnici pisateljeve smrti.
Celovečerni film prinaša zgodbo Desetega brata, to Jurčičevo delo pa velja za prvi slovenski roman. V filmu so nastopili Radko Polič, Matjaž Višnar, Jana Habjan, Bert Sotlar, Stevo Žigon, Željko Hrs, Boris Kralj in drugi igralci.
Scenarist, režiser in montažer je bil Duletič, direktor fotografije Mile de Gleria, scenograf Mirko Lipužič in kostumografinji Mija Jarc ter Cveta Mirnik. Posneli so ga v produkciji ljubljanskega Viba filma, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra.
"Zgodba Desetega brata je sicer postavljena v leto 1840, na grad Slemenice, kamor Lovro Kvas pride kot domači učitelj. Med njim in domačo hčerjo Manico vzplamti ljubezen, gledalci pa hkrati spremljajo skrivnostno zgodbo tako imenovanega desetega brata Martinka Spaka," so opisali zgodbo iz romana in po njem posnetega filma.
Vojko Duletič je bil po pisanju SFC-ja provokativen in oster avtor, njegovo sobivanje s kritiki in gledalci ni bilo nikoli spokojno. O Desetem bratu, njegovem četrtem celovečernem igranem filmu, je v svojem slogu povedal: "Deseti brat je nenavaden film, saj so vsi pričakovali Jurčičev ritem, romantiko, Krjavlja in narečje, dobili pa so distancirano kostumsko dramo."
Digitalno restavracijo je sofinanciral Slovenski filmski center, ob sodelovanju Slovenskega filmskega arhiva in Slovenske kinoteke, postopek pa je izvedlo podjetje Iridium Film.
To je sicer štirinajsti digitalno restavrirani slovenski celovečerni igrani film, ki bo tako dostopen tudi v digitalni obliki, so še zapisali pri SFC-ju.
V okviru Jurčičevega leta so tudi v sejni sobi Občine Ivančna Gorica v torek predstavili knjigo Naš Jurčič, ki so jo izdali v domoznanski zbirki občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje. Avtorja, domačin Mihael Glavan in akademski slikar Damijan Stepančič, s knjigo Jurčiča predstavljata v sliki in besedi.
Josip Jurčič (1844–1881) je s prvim slovenskim romanom Deseti brat (1866) postavil temelje slovenske pripovedne proze, deloval je tudi kot urednik, založnik, dramatik in časnikar. Njegova dela so prevedena v več kot 50 jezikov, med katerimi prednjačijo slovanski.
Rodil se je na Muljavi na Dolenjskem, njegov oče pa je prišel iz Jablanc pri Kostanjevici na Krki. Jurčičeva domačija na Muljavi je obnovljena in sodi med spomenike slovenskega kmečkega stavbarstva, tamkajšnje Kulturno društvo Josip Jurčič pa v letnem gledališču ob njej vsako leto uprizarja Jurčičeva dela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje