Nekoliko skromnejšo koncertno ponudbo - lani nam je festival postregel z osmimi, letos s šestimi koncertnimi večeri - bo tokrat odprla portugalska zvezda fada Mariza. Pevka nas je s svojim glasom očarala že pred tremi leti, tokrat pa se vrača v družbi Tita Parisa iz Zelenortskih otokov. Nekoč s Cesario Evoro, danes z Marizo ta pevec, kitarist in basist poje značilne zelenortske pesmi morne. Ob skupnem nastopu se nam obeta koncert, poln čustvenega naboja in širjenja glasbenih obzorij.
V okviru festivala, ki bo tokrat v ljubljanske Križanke, Cankarjev dom, Kino Šiška ter na Metelkovo pripeljal enajst izvajalcev iz trinajstih držav, bo tradicionalno kar nekaj prostora namenjenega črni celini. K nam prihaja zvezda etiopske glasbe Mahmoud Ahmed. Pevec, ki je na etiopski glasbeni sceni že 40 let, je danes iskan kot suho zlato, ne samo med občinstvom, organizatorji koncertov, ampak tudi med didžeji, ki njegovo glasbo radi uvrstijo v svoje glasbene sete. Mahmoudu Ahmedu se bo na odru pridružil etiopski James Brown, pevec Alemayehu Eshete. Iz Malija in Kidalija pa prihaja mlada zasedba Tamikrest. Kot pove že naslov njihovega prvenca Adak (Križišče), skupina predstavlja poezijo svojega naroda - nomadskih prebivalcev puščave Tuaregov. Oder si bo Tamikrest delil z zasedbo Dirtmusic, s katerimi že čez teden dni začenjajo obsežno evropsko turnejo. Pričakujemo lahko, da bodo do ljubljanskega nastopa že nadvse uigrani.
Poleg vročega juga bo Druga godba tokrat postregla tudi z ritmi hladnega severa. Iz St. Peterburga prihajajo ruski šansonjerji v moderni preobleki La Minor. Iz dežele Samijev na Finskem pevec Wimme, ki poje pesmi o starih časih, ki se ne spreminjajo, pa naj si tehnološka revolucija misli, kar hoče. S severa Kanade pa na obisk prihaja Tanya Tagaq. Očarala je Björk, zadnji album pa posnela z nekdanjim vokalistom skupine Faith no more, Mikom Pattonom.
Nabor družbenokritičnih umetnikov bosta dopolnila še zasedba Peyoti for president iz Londona ter ustvarjalec Nevchehirlian iz Marseilla. Skupino Peyoti for president, ki jo vodi umetnik italijanskega rodu Pietro Dimascio, postavljajo ob bok zasedbam, kot sta Manu Chao in Ojos de Brujo. Dimascio pravi, da je v glasbi našel ljubezen, ki je ni dobil od svoje rejniške družine v Veliki Britaniji. Skupina, ki jo vodi, izstopa po radikalnih političnih in aktivističnih stališčih, njihovo glasbo pa primerjajo z eksplozijo energije, ki med občinstvom vedno povzroči pravi plesni cunami.
Po lanskem uspešnem koncertu francoskega pesnika in pevca Abd Al Malika bo tokrat ljubljansko občinstvo nagovoril še en francoski hitrojezičnež Frédéric Nevchehirlian. Kako uspešno nas bo začaral z besedami, bomo lahko preverili v nedeljo, 23. maja, v Kinu Šiška. Ob svojem koncertu pa bo Nevchehirlian vodil tudi delavnico pisanja slampoezije. To bo le ena v vrsti glasbenih in ustvarjalnih delavnic, namenjenih tako starejšim kot najmlajšim, filmskih projekcij ter predavanj na temo glasbe.
Za vse tiste, ki se koncertov ne bodo mogli udeležiti ali pa bi radi izvedeli več o državah, iz katerih prihajajo letošnji gostje festivala, pa bodo poskrbeli novinarji Vala 202, ki bodo večji del koncertov posneli in predvajali na svojih radijskih valovih.
Ines Kočar
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje