Predmeti so bili z iraških arheoloških najdbišč odneseni po letu 2003, ko je v državi zaradi ameriškega vojaškega posega nastopil kaos. Tedaj je skoraj nepopravljivo škodo doživel tudi bagdadski Narodni muzej, katerega izredno bogato zbirko so nepridipravi dodobra izropali. Ob predaji predmetov, ki pričajo o cvetoči staroveški mezopotamski civilizaciji, je jordanski minister za turizem Maha Al Katib dejal, da zasegli predmeti dokazujejo učinkovitost obmejnih uradnikov v preprečevanju nezakonitega trgovanja z arheološkimi najdbami.
Zadovoljen je bil tudi Amira Iidan, vodja iraške službe za starine in kulturno dediščino, ki je poudaril, da so najdeni arheološki predmeti izredne "humanistične in kulturne vrednosti", po večini pa izvirajo iz obdobja od 7.000 do 200 pred našim štetjem. Najdragocenejši izmed zaseženih predmetov naj bi bil slonokoščeni relief iz prvega tisočletja pred našim štetjem, ukraden iz Narodnega muzeja, izraz kulture asirskega mesta Nimrod.
Počasno ukrepanje ameriške vojske
Relief je sicer le eden izmed okoli 15.000 predmetov, ki so izginili med množičnim 'pohodom na Narodni muzej' leta 2003. Pred takšnim potekom dogodkov so številni arheologi z vsega sveta in celo člani Ameriškega sveta za kulturno politiko svarili že pred napadom na Irak. Pentagon in britansko vlado so pozvali, naj kot nosilca invazije prevzameta skrb za varovanje Narodnega muzeja in drugih zbirk ostalin antičnih civilizacij na iraškem območju. Ameriška vojska ni hotela ničesar obljubiti, kljub temu pa se je izognila bombnim napadom v okolici muzeja. Kljub temu pa ni naredila dovolj za zaščito zbirke muzeja, v katerem od začetka aprila 2003 ni bilo več tam zaposlenega osebja. Približno teden dni pozneje je ameriška vojska zares prevzela straženje muzeja, vendar pa so do tedaj iz objekta že izginili dragoceni arheološki zakladi.
Muzej britanskih borcev za samostojno Arabijo
Muzej se sicer lahko pohvali z imenitno zgodovino. Leta 1926 ga je ustanovila Gertrude Bell, britanska popotnica, pisateljica in arheologinja, ki je sodelovala pri identifikaciji in dokumentiranju več arheoloških najdbišč v Anatoliji in Mezopotamiji. Skupaj s T. E. Lawrenceem (Lawrenceem Arabskim) se je zavzemala tudi za spodbujanje samozavesti Arabcev. Drzna Britanca sta močno pripomogla k uspehu arabskega upora proti kolonialistom med prvo svetovno vojno, njima pa gredo tudi zasluge za ustanovitev moderne iraške države.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje