Ministrica Asta Vrečko je obiskala tudi slovenski Narodni dom v Trstu in se v Tržaškem knjižnem središču srečala z zamejskimi založniki.
Po njenih besedah sta tako slovenska profesionalna kot ljubiteljska kultura že več stoletij del utripa tako slovenskega kot tudi tržaškega prostora. Kot je še sporočila v izjavi za javnost, si sami želijo in tudi njihovo poslanstvo je, da še okrepijo delo tamkajšnjih kulturnih ustanov.
Tem je namreč zaradi specifičnega prostora – ter občasno tudi politike ene in druge države – še težje kot v Sloveniji. Zato jim na ministrstvu prisluhnejo in iščejo rešitve, da bi tako ostalo tudi v prihodnje, da bi bili slovenska kultura, jezik in družbeno življenje tako živi, kot so danes, je še dejala Asta Vrečko.
"Smo vedno v dialogu"
Slovensko ministrstvo za kulturo sodeluje s Slovenskim stalnim gledališčem v Trstu (SSG), ki je del slovenske mreže gledališč. Na ministrstvu financirajo to gledališče in – znotraj zakonskih možnosti – tudi druge dejavnosti. "Smo vedno v dialogu in vedno iščemo tudi dodatne možnosti ter sredstva, da bi lahko financiranje še okrepili," je dejala.
V SSG-ju Trst sta ministrico sprejela predsednica gledališča ter Breda Pahor ter njegov direktor in umetniški vodja Danijel Malalan. Govorili so o delu gledališča, ki je pomemben del slovenske gledališke krajine. Ministrica je med obiskom gledališča tudi sama poudarila njegov pomen tako za slovensko skupnost v Italiji kot tudi za večinsko italijansko prebivalstvo.
Na Generalnem konzulatu RS v Trstu so ministrico sprejeli generalni konzul Gregor Šuc ter predsednika obeh krovnih organizacij Slovencev v Italiji – Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila in Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj. Govorili so o aktualnih temah, povezanih s kulturnim življenjem tamkajšnjih zamejskih Slovencev, ki živijo od Trbiža pa do vse do Tržaškega zaliva.
Ogled stalne razstave o življenju Slovencev v Italiji
Asta Vrečko je nadalje obiskala Narodni dom, kjer si je v multimedijskem informativnem središču Stik ogledala stalno razstavo o življenju Slovencev v Italiji. Nato se je srečala z direktorico Narodne in študijske knjižnice Luiso Gergolet, ravnateljico Narodne in študijske knjižnice Mariso Škerk ter s predstavniki več kulturnih in drugih organizacij Slovencev v Italiji: Devanom Jagodicem (Slori), Tomažem Simčičem (Slovenska prosveta), Milošem Čotarjem (Zveza slovenske katoliške prosvete) in Živko Persi (Zveza slovenskih kulturnih društev).
Sledilo je še srečanje z zamejskimi založniki V Tržaškem knjižnem središču, kjer se je med drugim sešla z Rudijem Pavšičem (tednik Novi Matajur), Aleksandrom Korenom (Družba DZP – PRAE), Eziem Gosgnachom (Zadruga Most), Markom Tavčarjem (Zadruga Goriška Mohorjeva družba), Ivom Jevnikarjem (Založba Mladika) in Martinom Lissiachem (Založništvo tržaškega tiska), so še sporočili z ministrstva za kulturo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje