Soteska je bila zaprta, ker ni bila varna za obiskovalce. Foto: RTV SLO
Soteska je bila zaprta, ker ni bila varna za obiskovalce. Foto: RTV SLO
Bolnica Franja
Ime je bolnica dobila po zdravnici in upraviteljici Franji Bojc Bidovec. Foto: RTV SLO

Partizansko bolnišnico so zaprli 10. julija, da bi sanirali kamniti podor, ki se je marca letos utrgal na pobočju nad spomenikom državnega pomena. Delavci so obnovili mostovž ob spominski plošči in dvižni most, podzidali pa so tudi skalni previs, ki je nad bolnico Franja nastal po kamnitem podoru. Da jim je v veliki strmini to uspelo, so morali napeljati tudi žičnico.

Spomenik bodo obnavljali tudi po odprtju
52 milijonov tolarjev vredna obnova pa še ni končana, a so spomenik odprli, ker je po prvi fazi obnove dovolj varen za obiskovalce. Po odprtju bodo obnovili še strehi na baraki za osebje in v jedilnici, v naslednjih letih pa bi morali sanirati še druga pobočja nad Franjo, meni direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec, saj so v njih že vidne posamezne razpoke.

Ko načrte prekriža več kot 100 kubičnih metrov kamenja
Julija so ustanovo, ki nosi ime po zdravnici dr. Franji Bojc Bidovec, zaprli že drugič letos. Prvič je bila soteska Pasice v Dolenjih Novakih pri Cerknem zaprta že od marca do prvomajskih praznikov, ko so po podoru, ki je nad spomenik zgrnil med 100 in 150 kubičnih metrov kamnitega materiala, morali tega nujno odstraniti.

Največji povojni sovražnik: plaz
S podobnim problemom so se morali v Franji spopasti že leta 1989, ko je v sotesko zgrmel ogromen plaz in povzročil pravo razdejanje, saj je zasul dostopno pot in porušil prve tri od enajstih barak, kolikor jih je na koncu druge svetovne vojne imel centrali oddelek v dolici Pasice. Franja je bila takrat zaprta poldrugo leto, a so jo junija 1990 spet odprli za obiskovalce, ki se že od konca druge svetovne vojne stalno zanimajo za partizansko bolnišnico, ki je na težko dostopnem mestu delovala med letoma 1943 in 1945.