Češki predsednik Vaclav Klaus je z nepričakovano ostro kritiko še poglobil spor, ki je izbruhnil glede gradnje nove Nacionalne biblioteke v Pragi. Kot je dejal, je pripravljen "z lastnim telesom preprečiti" uresničitev predloga britansko-češkega arhitekta Jana Kaplickega. Kaplický, po mnenju mnogih največji češki arhitekt 20. stoletja, je namreč marca s svojim predlogom za futuristično stavbo, ki bo stala 70 milijonov evrov, zmagal na natečaju, na katerem je sodelovalo več kot 350 arhitektov.
Križanec med bunkerjem, piramido in meduzo
Kontroverzni predlog Kaplickega je že več tednov predmet vroče razprave na Češkem. V jedru spora je vprašanje, kako se bo sodobna stavba knjižnice vklopila v historični ambient češke prestolnice. Knjižnico bi namreč v resnici lahko primerjali z orjaško pisano hobotnico.
Sam mojster pravi, da je navdih našel pri čeških vojnih bunkerjih, meduzah, piramidah, človeškem telesu in baročni umetnosti ... "Končni načrt pa je vzklil iz spoštovanja do mesta."
Ultramoderna tehnologija
Petnadstropna vijolična in zelena ter 35.000 kvadratnih metrov velika "pošast" bo pod svoje okrilje sprejela 10 milijonov enot (od tega jih bo javnosti dostopnih 300.000). Knjige bodo shranjene v popolni temi, na zahtevo bralca pa jih bo v treh do petih minutah dostavil poseben robot; knjižnica naj bi bila zgrajena do leta 2011.
Morda predsednik le ne ve najbolje?
Med člani natečajne žirije sta bili tudi arhitektki Zaha Hadid iz Londona in Irene Wiese von Ofen iz Essna. Direktor knjižnice Vlastimil Jezek je v petek dejal, da lahko predsednik sicer svobodno izraža svojo kritiko, odločilno pa bo mnenje mednarodnih strokovnjakov.
"Oko nad mestom", kot Kaplický imenuje svoj projekt, bo opremljeno tudi z restavracijo, kavarno, knjigarno, galerijo in razgledno ploščadjo. Arhitekt bi namreč rad v pogon spravil ne le knjižnice, ampak vozlišče kulturnega in družabnega življenja Prage. "Knjižnica se mora truditi pritegniti tudi ljudi, ki nikoli niso veliko brali."
Svojega ceha ne ceni
Leta 1937 v Pragi rojeni arhitekt Jan Kaplický je leta 1968 emigriral v Veliko Britanijo. Med njegovimi najbolj znanimi londonskimi deli je loža v obliki školjke za kriket klub Marylebone. Arhitekt, ki je prepričan, da ni vedno treba, da oblika sledi funkciji, je nekoč dejal: "Vesel sem, da jumbo jeta ni načrtoval arhitekt, če bi ga, ne bi mogel nikoli leteti."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje