Trideset let že poteka radijski natečaj za najboljšo kratko zgodbo, ki ga že ves čas razpisuje Uredništvo za kulturo Tretjega programa Radia Slovenija – programa Ars, nagrada pa je zdaj dobila tudi ime: lastovka.
Podelitev na Ljubljanskem gradu je pospremila premierno predstavljena skladba Milka Lazarja Simple pieces v izvedbi tria LJD Ensemble, zmagovalno zgodbo Davorina Lenka Violina in žiletke pa so interpretirali Vesna Jevnikar, Jernej Kuntner, Blaž Šef, Matej Zemljič in Klara Kastelec. Režijsko jo je zasnovala Špela Kravogel.
Letos je na razpis priletelo 531 zgodb, strokovna žirija, ki so jo sestavljali Alojzija Zupan Sosič, Diana Pungeršič in Matej Venier, pa je za najboljšo izbrala zgodbo Violina in žiletke. (Naslovi zmagovalnih zgodba anonimnega natečaja so znani že nekaj časa, danes je bilo treba razkriti le še imena avtorjev.)
Napeta božična večerja
Kot je zapisala žirija, zgodba "osvetljuje običajen družinski prizor božične večerje na povsem inovativen način. Na videz preproste povedi postopoma razkrivajo zapletene odnose v najmanjši družbeni celici, hkrati pa preslikavajo občutljive družbene odnose na splošno. Ob dramski napetosti, ki je zasnovana že v naslovu, se stopnjujejo dramski konflikti med družinskimi člani: suspenz se ustvarja tudi v razliki med željo in pričakovano vlogo".
Zgodba je nastala v petnajstih, dvajsetih minutah, je v pogovoru za radio Slovenija med drugim razkril Lenko. "Kadar je trenutek in občutek pravi, se vse lahko zgodi zelo hitro." (Svoj tretji roman, ki bo izšel še letos, pa piše že trtje leto, je pripomnil dobitnik kresnika.) V zgodbi, ki ni dialoška, tudi ni telesnosti in seksualnosti, ki ju kritiki redno izpostavljajo kot rdečo nit Lenkovega pisanja. Pravi namreč, da je določene teme in motive v svojem pisanju izčrpal ter da poskuša tipati za drugimi pisateljskimi prijemi.
V ožji izbor za Arsovo lastovko so se letos uvrstile še zgodbe: Boginje in hieroglifi Mihe Zupana, Na prehodu za pešce Roka Groharja, Tujka Sabine Halilović, Potonika Brigite Mencigar ter zgodbe, Plavaj, Matija, plavaj, Strniša Detela in Feo in Pekel tu, zdaj Franja Frančiča. Na sporedu bodo v oddaji Literarni nokturno od 20. do 26. septembra na 1. in 3. programu Radia Slovenija.
Literarno-glasbeni večer v Hribarjevi dvorani sta povezovala Maja Moll in Aleksander Golja.
Štiri strani ali manj
Radijski natečaj za najboljšo kratko zgodbo je imel na začetku - leta 1992 - še kategoriji krajših in daljših besedil, potem pa se je osredotočil na eno samo. Vanjo lahko sodita na eni strani bolj fabulativna zvrst kratkih kratkih zgodb, ki jo je utrdila ameriška književnost, in na drugi bolj refleksivna in lirična črtica, ki jo dobro pozna slovenska literarna zgodovina.
Po knjigi še igralske interpretacije
Pred petimi leti so do tistega trenutka nagrajene zgodbe izšle v knjigi z naslovom Valovi kratkih zgodb, letos pa so vse nagrajene kratke zgodbe treh desetletij obudili na drugačen način – z igralskimi interpretacijami na istoimenski zvočnici ZKP RTV Slovenija.
Tri izmed zmagovalnih zgodb iz let 2002, 2016 in 2019 (Deset Sabine Koželj Horvat, Avtobus Mirjam Furlan Lapanja in Dva tisoč petsto besed Manke Kremenšek Križman) pa bodo prihodnje leto zaživele tudi kot kratke radijske igre.
Letošnja lastovka Violina in žiletke pa ni trideseta po vrsti, v resnici se bližamo že mejniku štiridesetih zgodb: na začetku sta bili namreč dve kategoriji kratkih zgodb, žirije pa so poleg tega včasih podelile bodisi enakovredne nagrade ali dve drugi nagradi. Spomnimo tudi: lani je bila za najboljšo izbrana pretresljiva zgodba Jurija Černiča Vlak ob 6.15, polna topline in moči medčloveških odnosov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje