So pa prehodi med letnimi časi kratka, a čisto samosvoja obdobja, za katera je škoda, če nam odhitijo mimo. Prav zato je miselna prisotnost v edino stvarnem času, torej v tem trenutku, še toliko bolj pomembna. Sicer pa se je slušna krajina radijskih iger na Radiu Slovenija v drugem marčevskem tednu izrisala v precej angažiranih odtenkih. Ti pogosto poglabljajo razmisleke o posamezniku, s tem pa morda vendarle ponudijo tudi kakšne tehtne odgovore ali vsaj pojasnila za notranje dileme v vsakem izmed nas. Zato so tovrstna poslušanja lahko tudi dragocene izkušnje.
Zavračanje odgovornosti za svoja dejanja
V ponedeljek na Arsu teden vpeljuje John Gabriel Borkman priredba istoimenske drame norveškega dramatika Henrika Ibsena iz leta 1869. V njej bančni direktor, egocentrični stremuh, zavrača odgovornost za svoja pohlepna dejanja, s čimer pa posredno razbije tudi svojo družino.
Igro iz leta 2015 je režiral Alen Jelen, v naslovni vlogi pa nastopa Igor Samobor.
Zgodba z družbene margine
V torek na Prvem se igra Moj sin samo malo počasneje hodi po drami hrvaškega avtorja Ivorja Martinića z zgodbo o fantu, ki je zaradi bolezni priklenjen na invalidski voziček in se giblje na družbeni margini, domači in drugi bližnji pa mu skušajo vzbuditi vsaj nekaj motivacije za življenje. Martinić se tudi sicer pretežno ukvarja z zelo čustvenimi dramskimi situacijami, vendar pri tem ni sentimentalen, prav obratno. Lahko rečemo, da je odrešujoče grob, a ne brezizhoden.
Igro iz leta 2013 režijsko podpisuje Irena Glonar v naslovnem liku sina pa nastopa Jure Kopušar.
Ko večina socialno izključi manjšino
V središču dogajanja sredne kratke radijske igre na Arsu Lep dan še naprej po zgodbi Suzane Tratnik sta brezdomki Vanja in Iva, ki domujeta pod drevesom na zelenici med bloki, a ju tamkajšnji prebivalci socialno izločijo. V realistični dialog, ki odstira konflikt med brezdomci in družbo, pa se vpleta tudi medsebojni odnos brezdomk.
Režiser igre iz leta 2011 je Alen Jelen, v vlogi osrednjih protagonistk pa Nataša Tič Ralijan in Iva Krajnc Bagola.
Ko spregovorijo žrtve spolnih nadlegovanj
V četrtkovem terminu radijske igre na Arsu bo svojo premiero na tem programu doživela angažirana drama Proge po izvirni radijski predlogi Helene Šukljan. Vsak človek skozi življenje potuje po svoji progi in na njej doživlja različne izkušnje. Niti dve progi si med seboj nista enaki, prav tako ne vse izkušnje, ki jih na naših progah doživimo. To velja tudi za izpovedi v radijski igri Proge. Gre za pet različnih ljudi, ki jim je skupno to, da so bili žrtev spolnega nadlegovanja.
Helena Šukljan je dramsko besedilo napisala za Avdiofestival Radia Slovenija, ki je oktobra 2023 potekal v Cukrarni. Režiser Klemen Markovčič pa je zasnoval živo, torej festivalsko izvedbo radijske igre, a vzporedno tudi njeno nekoliko razširjeno studijsko različico, ki bo torej prvič predvajana na programu.
Bežno srečanje skozi paralelne notranje monologe
V sobotni kratki radijski igri Zavrnitev na Prvem, po istoimenski zgodbi avstrijsko-češkega avtorja Franza Kafke se sredi velemesta srečata ženska in moški. Njuno bežno srečanje vodi v paralelna notranja monologa – vsak ogovori drugega z besedami, ki jih najbrž nikoli ne bi glasno izrekel.
Režiserka igre iz leta 2015 je Ana Krauthaker.
Ko se v Šiški srečata Rihard Levjesrčni in Robin Hood
Drugi marčevski teden v nedeljo na Prvem sklepa tretja iz mesečnega Cikla radijskih iger za otroke Borisa A. Novaka. Igra Viteški turnir v Šiški iz leta 1998 je nekaj posebnega. V njen namreč slišimo, kako se Rihard Levjesrčni, slavni angleški kralj, in Robin Hood, njegov še slavnejši podanik, pojavita iz sive davnine. Pot ju pripelje v Šiško, predmestje Ljubljane, kjer pa sta priča zgodbi današnjih slovenskih najstnikov.
Igro je zrežiral Aleš Jan. Ob koncu igre je avtor mesečnega cikla Klemen Markovčič pripravil pogovor z Borisom A. Novakom o njegovem ustvarjanju za radio in najmlajše poslušalstvo. Pogovor bo tudi svojevrstna etapna cezura na sredini cikla.
Vse igre so še mesec dni po predvajanju v radijskem etru na voljo na zahtevo na spletnih straneh Prvega, Arsa ali pa na RTV 365.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje