Po lanskem vzoru bosta njihove nastope dopolnila Festival radikalnih pogovorov in (ne)konferenca o mednarodnih plesnih trgih.
Digitalni sistemi
Direktor festivala in vodja (ne)konference Žiga Predan je povedal, da so se ob deseti obletnici festivala, ki so ga prvič pripravili v Atenah v takrat slabih ekonomskih razmerah, spopadli s podobnimi razmerami, zelo vsakdanje pa je medtem postalo dojemanje digitalnosti.
Digitalni sistemi zbirajo podatke in sledijo našemu početju, tudi telesom, obenem pa tudi telesa sledijo digitalizaciji, zato skuša festival po njegovih besedah osvetliti trenutno realnost, za katero se zdi, da gre bolj kot za novo za staro realnost, in spremembe, ki jih pri tem zaznavajo telesa.
Kaj sta ples in koreografija?
Umetniški vodja Matej Kejžar je na jubilejni festival povabil umetnike z lanskega festivala in jim pri ustvarjanju ponudil proste roke, pri tem pa so se po njegovih besedah pokazale določene skupne točke. Nastali so performansi in predstave: nekateri izmed njih bodo trajali po več ur, se dotikali socialnih in aktivističnih tem ali pa vprašanj o tem, kaj sta ples in koreografija.
Hommage vidnim ustvarjalcem
Iz programa je izpostavil poklon umetnici Emi Kugler, ki bo predstavila dva filma, in premiero performansa Leje Jurišić, Bare Kolenc in avstrijskega kolektiva NO1 v poklon plesalki Marti Paulin (1911–2002) z naslovom Brina – kinestetični spomenik. Njegov naslov je Leja Jurišić pojasnila s tem, da se bodo plesalke iz druge svetovne vojne s partizanskim imenom Brina spomnili s pomočjo gibanja in telesa.
Na festivalu pričakujejo imena, kot so Addrien Hod, Alix Eynaudi, Ana Romih, Andreas Hannes, Bodhi Project, Benjamin Kahn, Fernando Belfiore, Isadora Tomasi, Davis Freeman in Mavi Veloso.
Domačo umetnost pa bodo med drugim predstavljali še Drago Ivanuša, Jurij Konjar, Irena Z. Tomažin, Tomaž Grom, Saša Lončar in Urška Medved.
Bogat program in pogovori o sodobnih vrednotah
Poleg predstav, performansov in instalacij bodo na sporedu tudi koncerti in DJ-program, enako kot lani pa jih bosta pospremila Festival radikalnih pogovorov po zamisli Bare Kolenc in (ne)konferenca o mednarodnih plesnih trgih.
Festival radikalnih pogovorov po besedah kuratorke ni mišljen kot predstavitev teorije zainteresiranemu občinstvu, ampak želi poslušalce pritegniti k samemu pogovoru z nastopajočimi in vabljenimi gosti, kot so filozofi in sociologi. Prvi pogovor je posvetila vprašanju družbene normalnosti v povezavi z vrednotami v trenutni danosti sveta, drugega pa vprašanju antisocialnosti kapitalizma.
(Ne)konferenca bo tokrat usmerjena v svet, tudi v Južno Ameriko in Afriko.
Po Predanovih besedah so načrtno povabili tiste sodelujoče, ki jim je uspelo vzpostaviti svoj način razmišljanja. Pričakujejo 15 gostov iz 11 držav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje