Tudi Američani, ki le stežka priznajo prvenstvo Evropejcev na katerem koli področju, so zapisali, da arhitekt - z nebotičnikom "Kumarica" je leta 2004 Londonu priskrbel nov veličasten arhitekturni spomenik - "popravlja" dolgočasno pokrajino sodobnih nebotičnikov.
Mozart sodobne arhitektureNavdušenje je požel ravno dograjeni nebotičnik družbe Hearst, ki se ukvarja z založništvom revij. Foster je visokogradnjo s pročeljem v obliki harmonike postavil kar na že obstoječo stavbo iz obdobja art decoja. Tudi newyorški arhitekturni kritik Paul Goldberger je našel lepo besedo za Fosterja. Celo prelepo.
Nebotičnik je opisal kot najlepšo novogradnjo na Manhattnu po letu 1967, Fosterja, do čigar del je običajno precej zadržan, pa je poimenoval "Mozart modernizma". Zadnje delo Normana Fosterja, ki je sicer eden izmed redkih uspešnih primerkov sožitja novega in starega, je Goldberger postavil tudi ob bok gradnjam začetnika funkcionalizma Miesa van der Rohea.
Prav "cenena" gradnja
Norman Foster je z novim sedežem družbe Hearst zadel dve tarči. Ne le da je z razgibano tarčo prevetril newyorško urbano krajino, katere najbolj prepoznaven znak - če odmislimo veličastne stavbe, zgrajene do šestdesetih let 20. stoletja - so dolgočasna gladka steklena pročelja. In to mu je uspelo celo z manjšimi stroški, kot jih investitorji običajno plačajo za stavbe primerljive velikosti. Ključ tiči prav v zanimivi obliki fasade. Trikotne strukture so tako povečale stabilnost ogrodja, da je Foster porabil kar za 20 odsatotkov manj jekla, kot bi ga zahtevala stavba običajne kvadraste oblike.
Kes Larryja Silversteina
Zanimiva zgubanka pa Normana Fosterja ni naredila le za ljubljenca navdušencev nad arhitekturo, odprla mu je tudi vrata novih naložbenikov. Avtor mogočnega viadukta Millau v Franciji, novega nemškega parlamenta, mosta Millenium v Londonu in novega stadiona Wembley je že prijel poziv Larryja Silversteina, ki odreja, čigave gradnje bodo zapolnile praznino, ki je sredi New Yorka zazevala po razpadu znamenitih dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra.
Nekateri poznavalci celo trdijo, da je Silversteinu že žal, da ni ravno Fosterju zaupal gradnje novega do neba segajočega monilita sredi Velikega jabolka. Investitor bo napako skušal popraviti z manjšim naročilom pri Normanu Fosterju. Britanec bo načrtoval gradnjo skupinice manjših nebotičnikov, ki bodo zrasli ob nadomestku dvojčkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje