Idrijski rudnik živega srebra je bil z rudnikom v španskem Almadénu 500 let največje evropsko pridobivališče živega srebra. Foto:
Idrijski rudnik živega srebra je bil z rudnikom v španskem Almadénu 500 let največje evropsko pridobivališče živega srebra. Foto:
Mestni muzej Idrija
Del idrijskega rudnika je bil vključen v program Mestnega muzeja Idrija in ga je mogoče tudi obiskati. Foto: Mestni muzej Idrija

Ministri za okolje vseh štirih držav in ICOMOS (Mednarodni svet za spomenike in kulturna nahajališča) so se novembra 2006 dogovorili o pripravi predloga skupnega transnacionalnega in transkontinentalnega vpisa dediščine živega srebra med Unescovo dediščino.



Kandidaturi naklonjeno leto 2008?
Dosje za kandidaturo naj bi države oblikovale do septembra 2007, Unescov odbor za svetovno dediščino pa naj bi ga obravnaval poleti 2008. Datum predstavitve predloga je izbran precej posrečeno. Republika Slovenija je namreč članica Izvršnega odbora Unesca, v letu 2008 bo Slovenija predsedovala Evropski uniji in Svetu Evrope, Španija in Peru pa bosta do leta 2009 članici Odbora za svetovno dediščino oziroma organa, ki odloča o vpisu novih spomenikov na Unescov seznam.

Tokratni poskus za Idrijo ni prvi
Ideja za vpis idrijskega rudnika na seznam spomenikov svetovne kulturne dediščine ni nova. Rudnik, ki je bil skupaj z Almadénom v Španiji skoraj 500 let največji rudnik živega srebra v Evropi, je namreč Sloveniji že uspelo vpisati na poskusni seznam svetovne dediščine. Skrb za slovenski del priprav na skupno kandidaturo štirih držav je prevzela Občina Idrija, sodelujejo pa tudi Urad RS za Unesco, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za gospodarstvo in Ministrstvo za okolje in prostor. V delovni skupini za pripravo kandidature, ki se je prvič sešla 9. januarja, pa sodelujejo predstavniki Občine Idrija, Ministrstva za kulturo, Rudnika živega srebra v zapiranju, Mestnega muzeja Idrija in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenija.

Idrijski rudnik počasi zapirajo, del rovov in rudniške opreme pa je v svoj program že pred več leti vključil tudi Mestni muzej Idrija. Temu je predvsem zaradi izvirnega in nazornega prikaza zgodovine pridobivanja živega srebra v idrijskem rudniku in zaradi predstavitve življenja rudarskih družin uspelo osvojiti naziv najboljšega evropskega muzeja industrijske in tehnične dediščine.