Jackie Chan namerava prihodnje leto posneti tudi film o vračanju ukradenih kitajskih zakladov. Foto: EPA
Jackie Chan namerava prihodnje leto posneti tudi film o vračanju ukradenih kitajskih zakladov. Foto: EPA
Bronasta glava podgane
Za bronasta kipa podganje in zajčje glave je novi neznani lastnik odštel za vsako po 15 milijonov evrov. Gre za dve glavi od 12, ki so nekoč tvorile del fontane v pekinški Poletni palači. Curki vode, ki so špricali iz ust živalskih glav, pa naj bi kazali čas. Foto: EPA
Dražba umetnin Yvesa saint Laurenta

Po kitajskih protestih proti draženju kipov dveh živalskih glav v dražbeni hiši Christie's je svojo ostro kritiko nad dražbo izrazil tudi v Hongkongu rojeni igralec akcijskih filmov. Bronasta kipa naj bi iz pekinške Poletne palače britanske in francoske sile odnesle med drugo opijsko vojno leta 1860. Chan pravi, da je sramotno, da je Francija dovolila tako dražbo, poroča Times Online. Gre za ukradene predmete, je prepričan igralec, in kdor koli jih je odnesel iz Kitajske, je tat. "Ukradeno je bilo takrat in ukradeno ostaja danes."

Jackie Chan je torej prepričan, da je treba umetnine vrniti v države, kjer so nastale. "Če predmet izvira iz Kambodže, ga vrnite Kambodži; če izvira iz Egipta, ga vrnite Egiptu."

Dvanajst živali, ki so kazale čas
Omenjena kipa, za katere je Christie's v Parizu skupaj iztržila 30 milijonov evrov, prikazujeta glavi podgane in zajca, nastala pa sta v 50. letih 18. stoletja. Bila sta del celote dvanajstih živalskih glav, ki so v palači cesarja Čjanlunga tvorile zodiakalno uro v obliki vodnjaka.
Doslej je Kitajski uspelo, tudi s pomočjo donacij, domov vrniti pet glav, a se za nadaljnje nakupe ne bodo odločali, saj bi dalo to ukradenim predmetom pečat legitimnosti.

Pierre Bergé postavil pogoje za vrnitev predmetov
Novi lastnik bronastih glav, ki sta bili pred tem v lasti lani umrlega priznanega modnega oblikovalca Yvesa Saint Laurenta, ni znan. Tako Pierre Bergé, partner umrlega Yvesa Saint Laurenta, kot hiša Christie's vztrajata, da z dražbo niso kršili nobenih zakonov ali mednarodnih sporazumov. Peking pa vztraja, da bi morali kipa vrniti kot del kulturne dediščine države.

Bergé je pretekli teden še dodatno razburil strasti z izjavo, da je pripravljen vrniti kipa, če bo Kitajska spoštovala človekove pravice, vrnila Tibetu svobodo in dovolila dalajlami vrnitev na njihovo ozemlje. "Če bodo to storili, bom z veseljem lastnoročno prinesel Kitajcem glavi, da jih bodo postavili v Poletno palačo. Očitno gre za izsiljevanje, a meni ustreza."

O vračanju umetnin tudi na velikem platnu
Jackie Chan, ki je svoje gledalce med drugim zabaval v akcijski komedije Ful gas, je povedal, da bi se na dražbi sam potegoval za kipa, če bi njuna cena znašala nekaj deset milijonov hongkonških dolarjev, a je na koncu cena v hongkonških dolarjih dosegla 280 milijonov. Chan, ki je tudi sam znan zbiralec in je že večkrat podaril dela iz svoje zbirke, je napovedal film o vračanju ukradenih kitajskih zakladov, snemanje projekta pa naj bi se začelo prihodnje leto. "Zdaj smo zgubili še dva predmeta. To me je resnično močno razjezilo," je še dodal.

Kitajsko združenje za izgubljene predmete kulturne dediščine predvideva, da je zunaj Kitajske še več kot milijon del, ki so raztresena po muzejih v 47 državah, še desetkrat več pa naj bi jih bilo v zasebnih zbirkah.

M. K.

Dražba umetnin Yvesa saint Laurenta