Skupina, ki jo sestavljajo Dušan Mandič, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek in Borut Vogelnik, deluje na več umetnostnih področjih, v slovensko likovno umetnost pa so vpeljali nekatera nova vprašanja in postopke, so med drugim zapisali v obrazložitvi.
Mednarodna uveljavitev in pogled na zadnjih dvajset let
Skupina Irwin se je v zadnjih dvajsetih letih uveljavila v mednarodnem umetnostnem prostoru. Pojem retrogarde (ali retroavantgarde), ki se je razvil znotraj gibanja Neue slowenische Kunst kot oznaka za osnovno metodo, se je, na primer, prav skozi delo te skupine v likovni umetnosti že uveljavil kot mednarodno priznan termin. Ob dvajseti obletnici delovanja je skupina pripravila prepoznavno in odmevno mednarodno predstavitev - pod naslovom Retroprincip so se zvrstile razstave v Kunstlerhausu Bethanienu v Berlinu, Karl Ernst Osthaus-Museum v Hagnu in Muzeju savremene umetnosti v Beogradu.
Več kot le specifičen družbeni fenomen
Alternativna scena se je razmahnila v zgodnjih osemdesetih letih in je bila več kot le specifičen družbeni fenomen. V njenem kontekstu so se izoblikovali nekateri prelomi v likovni umetnosti, glasbi, gledališču in na drugih umetnostnih področjih, prav pri teh pa je imela skupina Irwin še zlasti pomembno vlogo.
Iz obrazložitve nagrade:
" Osnovni značilnosti irwinovskega slikarstva sta načelo kolektivnega dela (prostovoljno podrejanje individualnega "izraza" skupini kot višji enoti) in retrogardistična metoda (raba podobja, ki jih ponuja tradicija likovne umetnosti in tradicija popularnih ter političnih podob). Irwin se postavlja v prostor, ki ga opredeljujeta dva nasprotujoča si pola: na eni strani "čista", "nepredmetna" umetnost (kot jo zastopa, na primer, Malevičev Črni kvadrat), na drugi strani pa politična (celo totalitarna) propagandna podoba. Umetnost vidijo kot območje, kjer se prepletata oba pola in v katerem se lahko ob "čisti" umetnosti pokaže, da ima neposredne politične funkcije, medtem ko se lahko politično nabite podobe "očistijo" svoje vsebine in nastopijo kot zgolj likovna dela. S povezovanjem podob iz različnih virov ustvarjajo člani skupine Irwin kompleksne, izjemno bogate sklope, ki pa nikoli ne ostajajo zaprti, temveč se povezujejo v vedno širše celote."
Slovesna podelitev v Moderni galeriji
Nagrado, ki so jo podelili v ljubljanski Moderni galeriji, podeljujejo Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov, Moderna galerija Ljubljana, Akademija za likovno umetnost in Slovensko društvo likovnih kritikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje