Te dni se pri nas zares krešejo mnenja o prihodnosti arhitekture. "Evforiji" v Ljubljani se pridružujejo Piranski dnevi arhitekture.
Tretji mednarodni arhitekturni bienale je v polnem razmahu, z razstavo arhitekturnih dosežkov zadnjih dveh let avstrijskih, slovaških, čeških, madžarskih, hrvaških, italijanskih in slovenskih arhitektov pa so se v piranski Mestni galeriji začeli Piranski dnevi arhitekture. Razstavljeni projekti se potegujejo za nagrado piranesi.
Kdo so mladi arhitekturni upi?
Obenem so odprli tudi razstavo del mladih upov z ljubljanske fakulteti za arhitekturo. Najboljši projekt bo ovenčan z nagrado študentsko priznanje piranesi. Priznanja bodo podelili na prireditvi v Gledališču Tartini, ki bo 27. novembra tudi sklenila srečanje arhitektov.
V okviru Piranskih dnevov arhitekture je na ogled še nekaj razstav: makete italijanskega arhitekta G. Fraziana (galerija sv. Donat), fotografije M. Paternostra (Meduza 2), razstava Arhitektura - Inventura (galerija Hermana Pečariča) in razstava Delavnice na Obali (prostori na Ribiškem trgu).
O obstoju "evropske" arhitekture
Arhitekturni vrvež na Obali bo prinesel tudi razprave o vedno vročem vprašanju arhitekturne politike. Udeleženci dnevov arhitekture bodo spregovorili o politiki evropskih vlad do arhitekture, mnenja se bodo kresala še v razpravi o učinkih arhitekturne politike na kakovost življenja v urbanem okolju. Simpozij bo poudaril v zadnjih letih pogosto omenjani pojem evropske arhitekture.
Ravno v Evropi naj bi namreč v bližnji preteklosti prišlo do novega pristopa k oblikovanju urbane krajine. Nov pristop predvideva mobilizacijo vseh dejavnikov, ki oblikujejo urbani prostor, in ne le arhitektov; takšna kompleksna akcija naj bi preprečila spodrsljaje v načrtovanju gradnje novih in dograjevanju že obstoječih urbanih središč.
Pionirski nizozemski duh
V Evropi najdemo tudi tiste pionirske države, ki so nov pristop v arhitekturi tudi že uspešno prenesle v svojo politiko. Poudariti je treba predvsem Nizozemsko, katere vlada je sploh prva sprejela akcijski načrt za arhitekturo. V Sloveniji na podobno stopnjo zavedanja o pomenu arhitekture za kakovost življenja še čakamo, razprave, kot bo simpozij v okviru Piranskih dnevov arhitekture, pa lahko prispevajo k hitrejši realizaciji tega ideala.
Estonec, ki je zaznamoval
ameriško arhitekturo
Zadnji dan Piranskih dnevov arhitekture bo ob 9.00 prinesel projekcijo dokumentarnega filma Louis Kahn, moj arhitekt?. Dokumentarec o estonskem arhitektu ne sledi povsem načelom iskanja prave resnice; v filmu namreč resnico o svojem očetu išče arhitektov nezakonski sin. Film, ki je premiero doživel lani, je spet obudil zanimanje za arhitekta, ki je z zlitjem vplivov secesije in modernizma ustvaril prepoznaven slog, s katerim se je povzpel med ameriške arhitekte, katerih ime je na razpravah o razvoju povojne arhitekture najpogosteje omenjano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje