Del odgovora boste lahko poiskali na letošnjem festivalu Trnfest, na katerem bodo posebni gostje ravno kulturniki iz Nizozemske. In kot nam je v klepetu pojasnila Mojca Ocvirk, vodja odnosov z javnostmi organizacijske ekipe 15. Trnfesta, bo del programa, posvečenega predstavitvi nizozemske kulture, razkril dvoličnost nizozemske narodne identitete. Na Trnfestu prikazani nizozemski filmi bodo tako razkrili, da so Nizozemci obenem zelo odprti za druge kulture in zaprti v svoj svet.
Postanite del Trnfesta
Pri oblikovanju programa naslednjega Trnfesta lahko sodeluje prav vsak. Mojca Ocvirk nam sporoča, da lahko predloge – tudi predlog za gostujočo 'državo', ki bi nasledila Nizozemsko – posredujete na KUD France Prešeren. Morda ravno vaš predlog navduši kudovce, ki prav vsi po vrsti sodelujejo pri pripravi Trnfesta. Mojca Ocvirk tako pravi, da je program, ki se je 'kalil' približno pet mesecev, sad dela kar okoli 150 ljudi. Ožji 'programski svet' pa je štel približno ducat članov.
Prošnja za nastop
Kudovci očitno kar dobro opravljajo svoje delo. Odmevnost festivala potrjuje tudi to, da posebej domači izvajalci včasih (oziroma vedno pogosteje) kar sami prihajajo do organizatorjev in jim predlagajo svoj nastop, za katerega niti ne zahtevajo plačila. Seveda pa je velika večina izvajalcev plačanih in domačini, ki se zavedajo odmevnosti festivala in skromne malhe Kuda, so pripravljeni tudi nekoliko znižati svojo ceno. Takšen pristop, ki je seveda hvalevreden, omogoča KUD-u, da zagotovi vsaj približno kakovosten program. Med 'točkami' ki jih ne gre zamuditi, velja letos poudariti eksperimentalni zvočni projekt Matice (Matice so pravzaprav 'stranski projekt' bolj znanega kolektiva tolkalcev The stroj), skupino Katalena, ruske kozake (Mojca Ocvirk njihov ples duhovito opiše kot ples ''v počepu, hitro premikajoč nožice''), Srečno mladino in nemško punk-rock skupino Beatsteaks. To naj bi si prišli ogledat celo oboževalci iz Avstrije in Nemčije.
KUD France Prešeren velja za eno zadnjih trdnjav slovenske neodvisne kulturne produkcije. Tudi med pripravami na medijsko odmevni Trnfest se kudovci 'ne prodajo'. Mojca Ocvirk tako zagotavlja, da je eden redkih pogojev organizacijske ekipe popolna neodvisnost pri pripravi programa. Tudi sponzorji ne morejo vplivati na odločitve 'programskega jedra'.
Morda pa bi bila sponzorjem, ki si seveda želijo čim boljšega obiska dogodkov, ki se dogajajo ob pomoči njihovih sredstev, po godu programska usmeritev, ki bi zapovedovala nekoliko bolj sproščen program; takšnega z nekoliko golote. Na hudomušen namig na goloto Mojca Ocvirk odvrne: ''Če govorimo o estetski goloti nastopajočih, se zna zgoditi na kateri od gledaliških predstav in morda na katerem od bolj razvnetih koncertov. Včasih pa se tudi med občinstvom najde kakšen večji dekolte, razkrit hrbet ...'' Če se bo obet uresničil, lahko preverite kar sami, kaj pa nam je Mojca Ocvirk še zaupala v 45 minutah, ki smo ji jih odmerili za klepet, pa si lahko preberete.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje