Ministrstvo za kulturo je prejšnji teden prekinilo sodelovanje z SCT-jem in se trenutno s podizvajalci dogovarjajo za sanacijo dela stavbe, ki ga je jeseni že drugič zalila talna voda. Nalogo naj bi po stečaju Vegrada po prvotnih načrtih prevzel SCT, a je ministrstvo prekinilo sodelovanje, ker niso izpolnjevali obveznosti iz pogodbe. (Ali bo sanacija pomenila dodaten strošek za državo, bo odvisno od ponudb podizvajalcev.)
Prenova ljubljanske operno-baletne hiše je do zdaj stala skoraj 43 milijonov evrov in po predvidevanjih ministrstva kljub nenačrtovanim delom oziroma poškodbam ne bo bistveno dražja, ker so unovčili bančno garancijo SCT-ja. Ta se unovči takrat, ko se prekine pogodba ali ko obveznosti niso poravnane.
Naslednja sezona že v novi hiši?
Na ministrstvu upajo, da bi stavba morala biti gotova v drugi polovici leta. To pomeni, da bi se ansambel v matično hišo lahko vrnil z novo sezono.
Bervar noče hvaliti dneva pred večerom
In kaj o tem meni ravnatelj ljubljanske opere Mitja Bervar? "Iz izkušenj, ki jih imam po enem letu dela v tej hiši, lahko poudarim le to, da ne morem več verjeti obljubam in da bi raje počakal, dokler vsa obnovitvena dela ne bodo končana in se ne bomo vselili v hišo."
Prenova je bila v skoraj štirih letih, kolikor traja, deležna mnogih kritik, ob tolikšni vrednosti investicije pa tudi vprašanj o njeni smiselnosti. "Zdi se, da je prisotno nekakšno splošno nezadovoljstvo s sprejeto odločitvijo in nastalim posegom, ki se rojeva zelo počasi in z velikimi bolečinami," je za spletni časopis o arhitekturi Trajekt dejal Aleksander Vujović.
Bi bilo bolje graditi povsem novo opero?
Po njegovih besedah se "danes očitno vsi strinjamo, da bi bilo smotrnejše (zelo verjetno ob temu primernem vložku) zgraditi novo operno hišo, ki bi popolnoma zadostila vsem potrebam, ob tem pa bi na elitni lokaciji ostala tudi stara, zgodovinska stavba, ki bi lahko ohranila bolj 'butični' značaj ali pa dobila povsem novo namembnost. A kocka je padla drugače."
Vnaprejšnje obsodbe
Tako danes, je še zapisal Vujović, "ista družba, ki ni zmogla poguma/razuma/moči sprejeti očitno rešitev lahko rešljivega rebusa in se je odločila za adaptacijo obstoječe stavbe, celo preko nekaterih istih predstavnikov generira radikalno nihilistične odzive o skoraj absolutni neuporabnosti nastalega posega. In to še pred možnostjo njegovega empiričnega preizkusa."
Dvomi o tem, ali je bilo smiselno vložiti v prenovo toliko državnega denarja, bodo verjetno aktualni tudi, če bo "padel" Kolizej. Kot je ta teden poročal Radio Slovenija, naj bi bilo namreč že to pomlad vse pripravljeno za začetek gradnje novega Kolizeja, v katerem bo tudi večnamenska dvorana s 1.811 sedeži - vendar pa je to zasebni projekt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje