Po besedah župana Mirka Polutnika nekatere, kot poroča današnje Delo, daje nostalgija po starem kulturnem domu.
"Ob stene še omare ne moreš prisloniti"
Vitanjčani so v zgodbo o Ksevtu združili še nujno prenovo precej dotrajanega kulturnega doma. S Ksevtom so z evropskimi sredstvi dobili zanimiv kulturni dom, nagrajen s Plečnikovo nagrado za arhitekturo. Vendar so pričakovali še kaj drugega: "Društva nimajo notri nobenih prostorov, ker niso primerni. Nimajo oken, stene so vse okrogle, da še omare ne moreš prisloniti. Večja soba, kjer bi lahko imel vsaj pevski zbor vajo, pa je povsem neakustična. Stvari so bile obljubljene, pa ne izpolnjene. Za to pa nisem kriv," Polutnikove besede povzema časopis. Kot je še povedal Polutnik, nekatere prav zato muči nostalgija po starem kulturnem domu.
(Ne tako zelo) trajen spomin na Noordunga
Po njegovih besedah so sicer odnosi s Ksevtom in tam zaposlenimi korektni. Kljub temu je lani porušil Spominsko sobo Hermana Potočnika Noordunga. To sta v Vitanju v občinski stavbi uredila Dragan Živadinov in Turšič.
Nekdanji župan Slavko Vetrih, eden ključnih podpornikov Ksevta, je ob tem ogorčen: "Menim, da je rušenje sobe škandal brez primere, saj je bila namenjena trajnemu spominu na Noordunga, ozaveščanju ljudi o njegovem delu in liku, povrhu je bilo načrtovano, da se velika razstava, ki je v Ksevtu od odprtja, za stalno vrne v spominsko sobo," je povedal za Delo.
Po Polutnikovih besedah bodo sobo namenili za delovanje društev, zaradi velike vlažnosti bodo prestavili tudi tamkajšnjo knjižnico. "Bilo je predvideno, da bo ta v Ksevtu, pa direktorica tam ne vidi primernega prostora," je povedal. Tudi direktorica knjižnice Renata Klančnik je povedala, da so sprva res načrtovali knjižnico v Ksevtu, vendar so se pozneje odločili, da bo tam tematska knjižnica.
Spominska soba, za katero ni več prostora v Vitanju, bo na ogled konec februarja v Moskvi in maja v Berlinu.
"Sistematična gonja proti Ksevtu"
Vetrih se je z mesta župana poslovil po treh mandatih, ko ga je z 21 glasovi premagal Polutnik. "Vse bolj se je začela razvnemati tleča zavist, posebno močno v glavi sedanjega župana Polutnika in peščice njegovih somišljenikov, hkrati z zavistjo so začeli rasti apetiti po oblasti, posledično je sledila sistematična gonja proti Ksevtu," je povedal za Delo.
Polutnik obtožbe zavrača
Polutnik navedbe, da je v volilni kampanji ali kadar koli deloval proti Ksevtu, zavrača. "Muči me le poslovanje. Izbire pa ni, dvorana je tu. Želimo si, da programi ostanejo v Vitanju. Vendar tega občina ne more v celoti pokriti. Prevzeli smo vse materialne stroške objekta, to bo okoli 13.000 evrov na leto. Občina je tako zavodu šla naproti," je dejal.
Občina stroške plačuje manj kot leto dni. Država naj bi v Ksevt vstopila kot soustanoviteljica, s tehnično pisarno Slovenija v vesolju pa bo koordinirala in sofinancirala izvajanje programov.
Obisk je med letoma 2013 in 2015 močno padel
Ksevt je imel od odprtja septembra 2012 okoli 80.000 obiskovalcev, več sto tisoč jih je bilo še na zunanjih prizoriščih, kot je bil beneški bienale. Vstopnic so doslej prodali 52.000, največ leta 2013 (22.700), najmanj lani (6000), še piše Delo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje