Kot je na novinarski konferenci, na kateri so organizatorji predstavili letošnji Kulturni bazar, ki bo potekal 15. marca v Cankarjevem domu, pa tudi na Osnovi šoli Majde Vrhovnik, povedal državni sekretar na ministrstvu za kulturo Stojan Pelko, gre na bazarju predvsem za preplet in sodelovanje med pedagogi ter učenci.
Pedagogova naloga v tem smislu je, da izbere in predstavi primerno temo ali prireditev (npr. film v Kinoteki) učencem, te pa nato izberejo. Učitelji se bodo na bazarju lahko dodatno strokovno usposobili in se spoznali s posameznimi ustanovami ter njihovimi programi.
Dvojnost vlade
Pelko pa predvsem poudarja, da je prav v povezavi s kulturno vzgojo vlada polna hib in pogosto nekonsistentna; po eni strani zahteva sveženj ukrepov, po drugi strani pa marsikaj ukinja: "Po eni strani namreč dopušča vpis kulture v kurikulum bele knjige, po drugi strani pa poskuša izločiti umetnostno vzgojo iz nabora maturitetnih praks ali racionalizirati finance s tem, da zareže pri kulturi in šolstvu." Odgovor na te sistemske napake pa je po njegovem mnenju prav Kulturni bazar.
Dopoldne s šolo, popoldne s starši
Bazar je namenjen predšolskim, osnovnošolskim in srednješolskim učiteljem oziroma učencem, prav tako pa tudi staršem - letos so njim in otrokom namenjene predvsem popoldanske prireditve - in drugim, ki jih zanima kulturno-umetnostna ponudba. Prireditve bodo potekale tako v dvoranah (male dvorne so že zasedene, medtem ko je nekaj prostora še vedno v velikih dvoranah) kot tudi v preddverju, kjer se bodo na stojnicah predstavili različne ustanove in strokovni sodelavci; galerije, muzeji, knjižnice in lutkarji.
Zanimiva za starše pa bo tudi letošnja novost, predstavitev, ki jih kulturne ustanove pripravljajo v času počitnic.
Neposredno srečanje: otroci - umetniki
Nataša Bucik, koordinatorica kulturno-umetnostne vzgoje na ministrstvu za kulturo, pravi da je na bazar prijavljenih več kot 750 strokovnih delavcev iz vzgojno-izobraževalnih ustanov ter študentov, na bazar pa bo zagotovo prišlo vsaj 600 - do zdaj - prijavljenih otrok.
V nasprotju z lanskim letom so se po besedah Bucikove odločili, da bodo na posamezne predstave pripeljali nekaj otrok, zato da lahko strokovni delavci neposredno vidijo, kako se otroci odzovejo v stiku z umetniki. Na Osnovi šoli Majde Vrhovnik, ki stoji v neposredni bližini Cankarjevega doma, pa se bodo učenci od 1. do 5. razreda v sklopu delavnic, ki jih bodo izvajali muzeji, galerije in filmske ustanove, ukvarjali s pravljicami. S tem kulturnim dnevom želijo organizatorji pokazati, kako poteka zanimiv kulturni dan. Ob tem pa bi radi spodbudili k taki dejavnosti tudi druge vrtce in šole po Sloveniji.
Spoznavanje z mediji
Poleg številih predstavljenih kulturnih dejavnosti in ustanov pa se bodo otroci lahko spoznali tudi z delovanjem medijev; med drugim bodo lahko pokomentirali športno tekmo ali naredili intervju z znano osebo. Letošnja posebnost pa je pravi studio, ki ga bo v ta namen pripravila RTV Slovenija, v katerem se bodo lahko otroci preizkusili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje