Foto:
Foto:
Louvre gosti dela večine pomembnih francoskih likovnih ustvarjalcev, tudi slavnega klasicista, Nicholasa Poussina.
Drugi znameniti pariški muzej, muzej sodobne vizualne umetnosti, ki domuje v stavbi centra Pompidou, že dobiva podružnico v mestu Metz.

Vodstvo Louvra je že dolgo premišljevalo o dodatni stavbi, v kateri bi na ogled lahko postavili vsaj del orjaške zbirke, ki je zaradi prostorske stiske skrita v skladiščih muzeja.

Muzej za nov gospodarski razcvet
Namera tako ni bila presenečenje, presenetljiva pa je izbira kraja Lens. Mesto namreč leži v enem najrevnejših predelov Francije, njegova edina značilnost pa so opusteli rudniški rovi in orjaški kupi žlindre. Toda vodstvo Louvra in kulturno ministrstvo sta Lens izbrala prav zato, da bi v mesto propadle industrije pripeljala spodbudo za nov gospodarski razcvet.

Kitajci bodo romali v degradirano pokrajino
Kriza, ki je po letu 1990 zajela francosko težko industrijo, je namreč močno prizadela mesto, ki je okoli 20 kilometrov oddaljeno od bolj znanega Calaisa. Mestne oblasti tako upajo, da se bodo uresničile napovedi in bo Louvre 2 po letu 2009, ko naj bi ga odprli, v mesto privabil na tisoče predvsem japonskih in kitajskih turistov. Ti so znani po tem, da zdrvijo pogledat vsako novost v umetnostni krajini stare celine, nemudoma ko je razglašeno njeno odprtje.

Kulture v Lensu sploh ni
Lens je kulturno ministrstvo izbralo s seznama, na katerem je bilo še pet drugih mest. Končno odločitev pa je direktor Louvra, Didier Selles, pojasnil z besedami, da je bil Lens edino mesto s spiska, ki za zdaj ne premore niti ene kulturne ustanove.

V Lensu tudi pomembna dela
Strahovi, da bodo v novem Louvru na ogled postavljena zgolj dela manj pomembnih mojstrov obladovanja čopiča ali dleta in da bo zato ustanova obsojena na neuspeh, naj bi bili odveč. Trenutno se namreč Louvre nahaja v strašni prostorski stiski, tako da očem javnosti ostajajo skriti tudi zelo pomembni zakladi zgodovine umetnosti, ki bodo svojo slavo lahko polno zaživeli po predstavitvi v Lensu.

Muzeji prihajajo k ljudem
Louvre pa ni edini pariški muzej, ki se je podal na pot decentralizacije. Sloviti muzej moderne umetnosti, katerega dom je znamenita humorno oblikovana stavba Centre Pompidou, namreč že dobiva svojo provincialno izpostavo. V Metzu že potekajo gradbena dela, ki bodo čudeže sodobne umetnosti prinesla tudi v mesto v bližini meje z Nemčijo.