Grčija bo končno dočakala dan, ko se bodo vrata muzeja pod Akropolo odprla. 20 junija bodo obiskovalci prvič lahko vstopili v muzej, obenem pa je to dan, ki je po besedah predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa eden najpomembnejših dogodkov za evropsko dediščino in svetovno kulturo.
Sprva so načrtovali, da bodo muzej odprli že leta 2004 ob olimpijskih igrah v Atenah, nato pa so odprtje načrtovali za poletje 2007, kar se prav tako ni izšlo.
Gradnja veličastne zgradbe je stala 130 milijonov evrov, več tisoč antikvitet pa bo razporejenih po približno 20.000 kvadratnih metrih razstavnih prostorov. Sprva so načrtovali, da bodo muzej, delo švicarskega arhitekta Bernarda Tschumija, ki se nahaja pod starodavno Akropolo, odprli pred začetkom Olimpijskih iger v Atenah. "Vsi bomo ponosni na ta muzej," je dejal grški minister za kulturo Antonis Samaras. Spomnil je, da se bodo v novi muzej pod akropolo vrnili številni eksponati iz muzejev in zasebnih zbirk po svetu.
Bo Velika Britanija vrnila umetnine?
Muzej, ki stoji pod atensko Akropolo, je nastal v sklopu grških prizadevanj za vrnitev Elginovega marmorja. Gre za dele marmornatega okrasja s Partenona, ki jih hranijo v Britanskem muzeju v Londonu in ki se imenujejo po lordu Elginu, britanskem veleposlaniku v Otomanskem cesarstvu, ki jih je ukazal leta 1801 sneti s Partenona. Vendar v Britanskem muzeju vztrajno odklanjajo vrnitev 2.500 let starih skulptur Grčiji; predvsem zato, ker menijo, da je Elginova zbirka najbolje zaščitena v Britanskem muzeju, a po končani gradni novega Muzeja Akropole ta argument ne bo več vzdržal.
V trinadstropnem muzeju je tako poseben del namenjen frizom z Akropole, religioznim in mitološkim kipom ter drugim eksponatom, starim več tisoč let, ki jih je v 19. stoletju iz Grčije odpeljal lord Elgin.
Povrnjene umetnine
Poleg "odtujenega" okrasja bodo v muzeju na ogled tudi drugi deli Partenona; prav prenašanje teh elementov je bilo eno izmed najtežavnejših del, saj je bilo ob transportu od vrha do vznožja Akropole težko ublažiti vse tresljaje. V novi zgradbi bo tako na ogled več kot 4000 antikvitet izjemne zgodovinske in kulturne vrednosti.
V preteklih letih pa so v Grčijo z raznih koncev sveta - od ZDA prek Švedske do Vatikana - vračali mnoge kulturne dobrine. Samo pretekli mesec so Velika Britanija, Nemčija in Belgija Grčiji vrnile nekaj sto eksponatov, od kovancev iz 5. stoletja pred našim štetjem do keramičnih in bakrenih posod in figuric iz tretjega in četrtega stoletja pred Kristusom.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje