Pričakovati je, da bodo družbene delitve imele odmev tudi v svetu umetnosti, čeprav korejska umetnostna scena dosega vse večjo mednarodno prepoznavnost pred začetkom znamenitega umetniškega sejma Frieze v Seulu, ki ga sicer od leta organizirajo Londonu, New Yorku in Los Angelesu. K prepoznavnosti pa je prispeval tudi nedavni prihod več tujih galerij.
Tesna zmaga na t. i. incel volitvah
Yoon Suk-yeol je bil kandidat glavnega konservativnega bloka, zdaj znanega kot Stranka moči ljudstva (People Power Party – PPP). Gre za politično skupino, ki se je preoblikovala po predčasnih volitvah leta 2017, razpisanih po impičmentu in odstavitvi predsednice Park Geun Hye, predhodnice Mun Džae-ina, ki se mu mandat izteče maja.
Yoon je zmagal s slabimi 49 odstotki glasov na volitvah s 77-odstotno udeležbo. Tokratne volitve v Južni Koreji so mnogi poimenovali "incel volitve" (ang. involuntary celibate, torej neprostovoljni celibat), Yoon je namreč svojo volilno bazo našel med nezadovoljnimi mladimi moškimi, ki za svojo gospodarsko stagnacijo krivijo naraščajočo konkurenco žensk. Medtem ko v južnokorejskem umetniškem svetu obstaja močna feministična struja, se ta spopada tudi z ukoreninjeno patriarhalno ozkoglednostjo družbe, piše The Art Newspaper.
Mizogina drža z željo po obnovi patriarhalne družbe
"Zame kot umetnico je najbolj skrb vzbujajoče pri Yoonovi politiki, da je trenutni napredek gibanj za pravice žensk in enakost spolov uokvirjen kot konflikt med spoloma," je dejala Choi In-sook, fotografinja in predsednica Združenja korejskih fotografinj. "Med volitvami je zavzel mizogino držo, da bi obnovil patriarhalno družbo, v kateri prevladuje kapital in so ji torej naklonjeni bogataši," je še povedala umetnica.
"Yoonove volilne strategije, ki je bolj kot katera koli predhodna spodbujala žalitve, obrekovanja in seksizem, javnost ne bi tolerirala, če ne bi bilo krize covida-19. Te volitve, ki so potekale sredi krize, so polarizirale spole, regije in generacije, namesto da bi razpravljali o tem, kako obravnavati izbruh covida-19 in dolgoročne družbene težave," je še dejala Choi.
Obljuba zaščite kulturnih relikvij
Pričakuje se, da bo nova vlada močno vpletena v umetnost, začenši z Yoonovim nepriljubljenim načrtom za preureditev predsedniške palače, znane kot Cheongwadae (Modra hiša), v javni prostor ali muzej, s čimer se bodo izvršilni organi preselili v kulturno središče v središču mesta Gwanghwamun.
"Jedro kulturne politike nove vlade je spodbujanje K-kulture na mednarodni ravni s krepitvijo konkurenčnosti korejske kulture in ustvarjanjem trajnostnega sistema na nacionalni ravni za podporo umetnikom in ustvarjalcem s finančnimi težavami," pravi Henna Yeonhwa Joo, izredna profesorica za umetnost in kulturni menedžment na univerzi Hongik ter nekdanja izvršna direktorica galerije Arario. Novoizvoljeni predsednik Yoon Suk-yeol obljublja, da bo ustvaril pol milijona delovnih mest v korejski kulturni industriji in okrepil zaščito kulturnih relikvij.
Žena v protikorupcijski preiskavi
Yoonova žena Kim Kun-hee je predsednica in glavna izvršna direktorica razstavne družbe Covana Contents, ki jo je ustanovila leta 2007 ter je namenjena organizaciji razstav del umetnikov, kot so Van Gogh, Giacometti, Chagall in Rothko. Kim trenutno preiskuje protikorupcijski organ zaradi obtožb sprejemanja podkupnin, prikazanih kot sponzorstvo umetnin v letu 2019, in manipulacij z delnicami. Diplomirala je iz slikarstva na univerzi Kyonggi in je magistrirala iz likovne vzgoje ter doktorirala iz digitalnega oblikovanja.
Joo je dejala, da lahko glede na ozadje predsednikove žene "pričakujemo, da se bo predsedniški par osebno zanimal za umetnost. Čeprav je to samo po sebi zelo pozitivna stvar, bi morala biti zaradi svojega družbenega statusa in moči previdna, da ne bosta nepazljiva protagonista v svetu umetnosti." Nadalje upa, da bo novoizvoljeni predsednik pragmatično podprl politiko "širjenja korejskega umetniškega trga, da bi zagotovili njegovo konkurenčnost na mednarodnem umetniškem trgu", pri čemer kot primer navaja modro in pravočasno uvedbo davka na prenos umetnin.
Seul kot ena prihodnjih svetovnih prestolnic umetnosti?
Kot je še dodala umetnostna strokovnjakinja, bo morala prihajajoča vlada "glede na svoje zaveze in vizije o služenju javnosti, upoštevati predvsem nedavni vstop mednarodnih galerij v Korejo, kot so Pace, Ropac, Lehman Maupin, Konig in Gladstone, ter odprtje Frieze Seul, umetniškega sejma na najvišji ravni, da bi lahko zagotovila aktivno podporo na vladni ravni, ki bi Seul povzdignila v eno izmed svetovnih prestolnic umetnosti."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje