Čeravno se zdi, da se iz napak učimo, ker smo pač izkustvena bitja, pa se tudi rade ponovijo. Znova in znova. Ali pa nam prihajajo na pot, ker jih še zares nismo ozavestili. Pa naj gre za odnose v času zaostrenih družbenih ureditev, pravico delavcev, ki z nepredvidljivim razmahom umetne inteligence danes dobiva povsem nove razsežnosti, ali pa preprosto za zdravo pamet, ki nam jo morda lahko priskrbi posejana sol Butalcev, če je človeštvu že vse bolj primanjkuje. Skratka. Tematsko razgibani radijski igrani formati kot izvrstno izhodišče za skupno poslušanje in pogovore v drugem tednu septembra.
Analitična drama s kritičnim premislekom o delu preteklosti
Ponedeljkova radijska igra na Arsu so Svinčeni časi iz leta 1995. Analitična drama Vladimirja Kocjančiča je pravzaprav kritični premislek o delu preteklosti. Odkriva namreč eksistencialno razsežnost kot bistveno in najpomembnejšo sestavino v tedanjem življenju posameznika. Petdesetletna ženska s kandidaturo za politično funkcijo povzroči, da politični nasprotnik začne svojevrstno ideološko inventuro očitne zgodovine.
Režijo igre podpisuje tonska mojstrica Metka Rojc.
Igra z ljudmi za napolnjevanje svojega življenja
Torkova igra na Prvem Teta Josipina prikaže, kako lahko star in osamljen človek s svojo domiselnostjo premaga samoto. Osrednji junakinji namreč uspe pritegniti pozornost ljudi, ki jih pesti stanovanjska stiska, tako da ima dan na dan z njimi telefonske pogovore o obljubljenem stanovanju. Igra z ljudmi ji začne napolnjevati življenje, a se postopoma tudi nepričakovano zaplete.
Avtor predloge za igro iz leta 1989 je Žarko Petan, v naslovni vlogi pa Majda Potokar.
Parodija italijanske ljubezenske legende
V terminu kratke radijske igre v sredo na Arsu se nadaljuje septembrski Cikel kratkih radijskih iger Karla Čapka. Slavni češki humorist si je privoščil parodijo na italijansko ljubezensko legendo Romea in Julije. Resnično zgodbo o slavnih ljubimcih, njunih družinah in zgodovinskih dejstvih pa nam predstavita star italijanski duhovnik in njegov mladi gost iz Anglije.
Igro iz leta 2004 je režirala Ana Krauthaker.
Nenehna argumentacija lastnih pravic
V četrtkovi igri na Arsu se nadaljuje Cikel radijskih iger Ivana Cankarja. V povesti Hlapec Jernej in njegova pravica se Cankar osredotoča na delavčevo pravico do lastnine in dobrin, ki jih je z delom ustvaril sam. Torej, pravice delavskega razreda do plodov njegovega dela. Povest je oblikovno zapisana v biblijskem slogu, polna primer, metafor in retoričnih vprašanj. Te namreč hlapec Jernej uporablja v nenehnem argumentiranju svojih pravic, s tem pa je veliko bolj aktiven in ne tako hlapčevski, kot so morda predstavniki delavskega in kmečkega življa v Cankarjevih drugih delih.
Igro iz leta 1963 je režiral in priredil za radio Fran Žižek, v naslovni vlogi pa Jože Zupan.
Kakšna bo žetev Butalske soli …
V soboto na Prvem se v terminu kratke radijske igre nadaljuje septembrski Cikel pripovednih miniatur Butalci. Tokrat V Butalah sejejo sol.
Pripoveduje Lea Cok.
Sneguljčica v sodobnejši preobleki …
Drugi septembrski teden pa v nedeljo na Prvem sklepa Sneguljčica iz Cikla radijskih iger bratov Grimm. Junakinja velikih pravljičarjev je v tokratni radijski igri iz leta 2003 doživela priredbo Katarine Marinčič, a ohranila vse like in potek zgodbe, kot jo poznajo generacije vse od njenega nastanka.
Režiserka je Barbara Hieng Samobor.
Vse igre so še mesec dni po predvajanju v radijskem etru na voljo na zahtevo na spletnih straneh Prvega, Arsa ali pa na RTV 365.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje