Na začetku novembra se je pred gledališčem v Sofiji razvil nasilen protest, saj je med drugim pripadnike ultranacionalističnih skupin zmotilo, kako so v predstavi Orožje in človek, ki jo je po besedilu G. B. Shawa režiral John Malkovich, prikazani Bolgari. Foto: Reuters
Na začetku novembra se je pred gledališčem v Sofiji razvil nasilen protest, saj je med drugim pripadnike ultranacionalističnih skupin zmotilo, kako so v predstavi Orožje in človek, ki jo je po besedilu G. B. Shawa režiral John Malkovich, prikazani Bolgari. Foto: Reuters

Pismo z naslovom Upor zdaj: Svobodna kultura (besedilo je v angleškem jeziku) so podpisali posamezniki iz kulturnih ustanov iz več kot 39 držav. Naslovljeno je na evropske poslance in na predsednico EU-parlamenta Roberto Metsolo ter predsednico parlamentarnega odbora za kulturo in izobraževanje Nelo Riehl.

Sorodna novica Slovaška kulturna ministrica po preoblikovanju javne RTV še nad vodstva kulturnih institucij

Peticijo je mogoče podpisati na spletni strani Evropske gledališke konference. Njeno vsebino so javnosti predstavili konec tedna na dogodku v gledališču Maillon v Strasbourgu, ki se ga je udeležila tudi nekdanja evropska poslanka in nekdanja francoska ministrica za kulturo Catherine Trautmann, piše Brussels Times.

Protest ob Malkovichevi predstavi
Podpisniki pisma pozivajo Evropski parlament, naj zaščiti avtonomijo kulturnih organizacij. Izražena je zaskrbljenost zaradi "napadov, prepovedi, odpuščanj in krčenja" kulturnih ustanov na Madžarskem in Slovaškem. Podpisniki poudarjajo, da so ti ukrepi namenjeni spodkopavanju "raznolike evropske kulture", ob čemer obstaja tveganje, da se bodo razširili v države, kot so Nizozemska, Francija in Nemčija.

Sorodna novica Predstava o bolgarsko-srbski vojni v Malkovichevi režiji sprožila protest v Sofiji

Katalizator te pobude je bil nasilni protest pripadnikov ultranacionalističnih skupin ob premieri gledališke predstave v režiji Johna Malkovicha v narodnem gledališču Ivana Vazova v bolgarski prestolnici. V pismu je to označeno za "več kot jasno opozorilo, da se je prestopilo že preveč rdečih črt".

"Prosimo vas, da obravnavate akutno grožnjo dosledni evropski kulturni politiki in jasno spregovorite o napadih, prepovedih, odpuščanjih in zmanjševanju števila zaposlenih v posameznih državah članicah EU-ja. Graditi moramo solidarnost, ki jo je že izkazalo na tisoče umetnikov in umetniških organizacij po vsej Evropi pri obsodbi teh predrznih napadov na umetniško svobodo in uporabo moči mednarodnih omrežij za množitev možnih rešitev. Tako Listina Evropske unije o temeljnih pravicah kot delovni načrt EU-ja za kulturo 2023–2026 zahtevata zaščito umetniške svobode," je med drugim še mogoče prebrati v pismu.

"Ogrožen je obstoj evropske kulture v njeni raznolikosti"
"Ne le ugled, ogrožen je obstoj evropske kulture v njeni raznolikosti," še trdijo podpisniki in pozivajo Evropski parlament, naj "končno zavzame jasno stališče in uvede zakon o svobodi kulture za zaščito umetnikov in kulturnih ustanov prek pravne države. (...) Evropa temelji na odprtosti kulturnega življenja posameznih držav in njihovem svobodnem sodelovanju. Če to izgine, evropski projekt izgubi dušo in pomen," se sklene odprto pismo.

Kot podpisniki iz Slovenije so pod besedilom pisma za zdaj navedeni: v. d. direktorja Rok Bozovičar ter vodja marketinga in odnosov z javnostmi Eva Belčič iz Prešernovega gledališča Kranj, ravnateljica Drame SNG-ja Ljubljana Vesna Jurca Tadel, ter iz SNG-ja Nova Gorica direktorica Mirjam Drnovšček, dramaturginja Ana Blažica, umetniški vodja Marko Bratuš in odrski tehnik Jani Murovec.