Množica protestnikov je poskušala na silo vdreti v gledališko stavbo. Da bi se izognili nadaljnjim spopadom, je vodstvo gledališča dovolilo, da si je predstavo ogledalo le nekaj novinarjev in drugih gledalcev. Foto: Reuters
Množica protestnikov je poskušala na silo vdreti v gledališko stavbo. Da bi se izognili nadaljnjim spopadom, je vodstvo gledališča dovolilo, da si je predstavo ogledalo le nekaj novinarjev in drugih gledalcev. Foto: Reuters
Sorodna novica Predstava o bolgarsko-srbski vojni v Malkovichevi režiji sprožila protest v Sofiji

Protest se je v bolgarski prestolnici zgodil 7. novembra, ko je bila v tamkajšnjem Narodnem gledališču Ivan Vazov premierno uprizorjena predstava Orožje in človek, ki jo je po besedilu irskega dramatika Georgea Bernarda Shawa režiral ameriški igralec John Malkovich. Dogajanje je postavljeno v čas bolgarsko-srbske vojne, ki se je odvila leta 1885.

"Škoda, da si leta 2024 nekdo želi cenzuro. Je to naša država? Smo prišli do tega? Po 100 letih napad na Narodno gledališče. To je nezaslišano," je bil ob protestu razočaran direktor gledališča Vasil Vasilev. Foto: Narodno gledališče Ivan Vazov

Ni dokazov, da je kdo od protestnikov sploh prebral besedilo Orožje in človek
Protestnike je zmotilo, kako je Shaw v svojem besedilu upodobil Bolgare. Po mnenju protestnikov je bolgarske vojake naslikal kot strahopetce in nespodobneže, same Bolgare pa kot ljudi, ki se okopajo zgolj enkrat v življenju in ne berejo.

Malkovich se je odzval z besedami, da ​​Shaw "ni vedel ničesar o Bolgariji in si je samo želel kraj, kjer bi lahko uprizoril vojno". Prav tako je o avtorju besedila "prepričan, da nikoli ni užalil nobene od 47 držav, v katerih je deloval". Ob tem je poudaril še, da takšno obtožbo "lahko izrečejo le ljudje, ki ga sploh ne poznajo".

Po njegovem mnenju "sploh ne gre za predstavo. In niti približno ne menim, da gre pravzaprav zame." Prepričan je namreč, da skušajo desničarski protestniki le pritegniti "pozornost za stvari, ki si jih želijo", je poročanje francoske tiskovne agencije povzel srbski portal Blic. Za zdaj tudi ni kakšnih dejanskih dokazov, da bi kdo iz protestne množice sploh prebral dramo Orožje in človek.

V Sofiji protest proti Johnu Malkovichu, češ da spodkopava dostojanstvo Bolgarije

Po Malkovichevem mnenju je vztrajanje pri zgodovinski točnosti "naivno"
70-letni Malkovich se je oglasil že po premieri, na katero so iz varnostnih razlogov nato spustili le okoli 50 gledalcev. "To je precej nenavaden odziv. Vse več ljudi bi rado cenzuriralo stvari, s katerimi se ne strinjajo," je po poročanju Reutersa dejal glede protesta. Po njegovih besedah je vztrajanje pri zgodovinski točnosti "naivno". Dodal je še, da je pred dvema letoma v Varni v Bolgariji nastopil v vlogi avstrijskega serijskega morilca, ki je bil tudi novinar, kar pa ne pomeni, da so vsi novinarji ali vsi Avstrijci serijski morilci.

"Ta predstava je sramota in jo je treba prepovedati. Posmehuje se našim prednikom, ki so umrli za Bolgarijo," je bilo med drugim mogoče slišati od protestnikov pred gledališčem, med katerimi so bili tudi pripadniki ultranacionalističnih strank. Protestniki so izražali prepričanje, da je predstava protibolgarska ter želi "zasmehovati, ponižati in karikirati podobo Bolgarov ter spomin na junake srbsko-bolgarske vojne".

Protestniki so izobesili velik transparent z napisom Brez protibolgarskih predstav v Narodnem gledališču, v množici pa je bilo videti tudi transparente z napisi, kot sta Malkovich, pojdi domov in Sramota. Razburjena množica je pred gledališko stavbo poskušala tudi napasti gledališkega direktorja Vasila Vasileva in zahtevala njegov odstop, je poročal portal Sophia Globe.

Eden izmed protestnikov pred gledališčem s transparentom, na katerem piše Sramota. Foto: Reuters
Eden izmed protestnikov pred gledališčem s transparentom, na katerem piše Sramota. Foto: Reuters

Dandanes razširjeno sovraštvo do vsega zahodnega in ameriškega
Pravzaprav besedilo G. B. Shawa prinaša humoren pogled na srbsko-bolgarski konflikt ob koncu 19. stoletja. Govori predvsem o nesmiselnosti vojne in razkriva vse pomanjkljivosti čaščenja junaštva in militarizma.

Malkovich je predstavo Orožje in človek leta 1985 že režiral na Broadwayu. Mimogrede, bolgarski režiser Nikolaj Poljakov je prav to igro v letih 1995 in 2000 postavil na oder v domovini, a takrat v javnosti ni povzročila nobenega vznemirjenja. Glede aktualnega dogajanja pa je za AFP dejal, da je trenutno vzdušje veliko bolj napeto, strasti so razburkane, razširjeno je sovraštvo do vsega zahodnega in ameriškega.