Na Rombonu so namreč na 1.800 metrih nadmorske višine našli ostanke džamije ali večje molilnice, za katero predvidevajo, da je najvišje postavljena v Evropi. Ogledali so si jih tudi predstavniki Islamske skupnosti, saj je bil Rombon strateško pomembna točka soške fronte, ki so jo skrbno varovali in branili bošnjaški vojaki v prvi svetovni vojni.
Ostanke objekta je prvi opazil Miloš Domevšček, ki je ljubiteljski raziskovalec soške fronte in z njo povezanih dogodkov, pri katerih so bili vključeni tudi Bošnjaki. O svojem odkritju, da na Rombonu obstaja objekt, ki bi lahko bil sakralne narave (džamija), je seznanil Islamsko skupnost v Sloveniji. Prosil jih je za pomoč pri preverjanju položaja objekta oziroma strukture, kar je bil tudi povod za obisk Rombona.
Pogumni in drzni bošnjaški borci iz regimenta BH4
Skupina je tako obiskala položaje avstro-ogrske vojske, na katerih so se v veliki večini bojevali bošnjaški vojaki iz regimenta BH4, ki so sloveli kot pogumni in drzni borci oziroma borci, ki so bili strah in trepet nasprotnikov. Med 12. ofenzivo je prišlo do menjave in so Bošnjake na tem položaju zamenjali Avstrijci. Ob tem pa so se odločili, da bo mujezin ostal in klical k molitvi, tako kot je bilo vse do menjave, saj so tako Italijani mislili, da so Bošnjaki še vedno na svojih položajih
Po obisku Rombona so v Islamski skupnosti povedali, da bo treba vprašanje prisotnosti Bošnjakov na soški fronti raziskovati natančneje, sistematičneje in ne zgolj na podlagi ustnih pričanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje