Sicer si morajo stadion ogledati še strokovnjaki z Restavratorskega centra RS in oceniti, kako sanirati poškodbe, vendar je inšpektorica Mateja Zupan z inšpektorata za kulturo in medije, ki deluje pod okriljem ministrstva za kulturo, ob ogledu poškodb na stadionu ugotovila, da je stadion zanemarjen in da še niso začeli vzdrževalnih del na glorieti, kot to zavezancu nalaga odločba inšpektorata.
Kaj je najboljša rešitev?
Zupanova je tudi ugotovila, da je na glorieti v prvi galeriji odstranjena in porušena balustradna ograja, njeni deli pa razmetani okoli objekta, poškodovani so vsi elementi ograje. Poleg tega so razbita skoraj vsa stekla na stavbnem pohištvu, vsa ogledala v garderobah, vsi leseni elementi notranjega stavbnega pohištva, vsi svetlobni elementi in sanitarna oprema ter da je poškodbe utrpel tudi tlak v objektu. Zaradi padca stebričkov ograje pa sta poškodovani tudi obe zunanji stopniščni klančini. Stroka mora zdaj oceniti, ali bo mogoče balustre, ki niso kamniti, restavrirati ali pa jih bo "in situ" mogoče zgolj rekonstruirati. Potrebna je tudi strokovna odločitev, ali se balustre deponira, denimo v Restavratorski center RS, ali ne, oziroma kakšna je najboljša rešitev za prizadete elemente.
Vzdrževalna dela so na lastniku
O tem, da je treba objekt zapreti ter zaščititi razbita okna in vrata ter tako onemogočiti dostop, je bil po navedbah ministrstva v sredo obveščen tudi zavezanec oziroma lastnik objekta, družba Bežigrajski športni park, ki pri sanacijskih vzdrževalnih delih, ki so mu bila naložena, že sodeluje z Restavratorskim centrom RS. Šele po pridobitvi strokovnega mnenja se bo lahko inšpektor inšpektorata za kulturo in medije odločil za ukrepanje oziroma morebitno dodatno odločbo zavezancu. Kot določa zakon, je financiranje vzdrževalnih del na objektu dolžan zagotoviti lastnik objekta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje