V Egiptu namreč poteka raziskovanje grobov treh kraljevih zobozdravnikov, ki jih arheologi verjetno ne bi odkrili, če jih na pravo pot ne bi usmerili plenilci grobov starih Egipčanov. Plenilci, ki so jih prijeli pred dvema mesecema, so kopali v bližini stopničaste piramide faraona Džoserja. Ko so pravi arheologi nadaljevali njihovo delo, so odkrili grobove zobozdravnikov, ki so zdravili faraone in člane njihovih družin. Da so to grobnice zobozdravnikov, so arheologi spoznali, ko so zagledali hieroglif, ki ga sestavljata oko in čekan. Znana so tudi imena mož, ki so brskali po faraonovi čeljusti. Moški, katerih sarkofagov v grobnicah arheologi niso našli, so se imenovali Iy Mry, Kem Msv in Sekhem Ka.
Spoštovanje veščin zobozdravnikov
Grobnice so izkopali pred več kot 4.000 leti oziroma v času 5. dinastije, dokazujejo pa visok statusni položaj zobozdravnikov v staroegipčanski družbi. Da so bili zobozdravniki zelo cenjeni, ni niti presenetljivo niti novo odkritje. Faraoni so namreč zelo skrbeli za svoje zdravje in seveda tudi za zobe, vsem, ki so znali ukrotiti "muhe" narave oziroma so uspeli bogove prepričati, da so delovali v korist faraona in njegovih bližnjih, pa so bili egipčanski voditelji pripravljeni častiti.
Vseeno pa vsi prostori faraonovega dvora in vsi družabni dogodki niso bili dostopni niti zobozdravnikom. Njihov položaj na družbeni lestvici nekoliko pod plemstvom izkazujejo tudi grobnice. Te niso zgrajene iz čistega apnenca, kar je sicer značilno za grobnice plemenitašev, pač pa so stene izdelane iz mešanice apnenca in gradnikov, izdelanih iz tlačenega blata.
Raziskovanja ne bodo jalova
Ob predstavitvi novega odkritja novinarjem je Zahi Havas, vodja egiptovskega vrhovnega sveta za antične umetnine, dal prav zares zanimivo izjavo. Po njenem mnenju je bilo kljub zares intenzivnemu raziskovanju starega Egipta do danes izkopanih komaj 30 odstotkov arheoloških ostankov, ki ležijo na celotnem ozemlju Egipta. Njegova ekipa zdaj nadaljuje raziskovanje v Sakari, kjer leži že omenjena Džoserjeva stopničasta piramida, ki velja tudi za najstarejšo piramido v Egiptu. Arheologi pričakujejo, da bodo kmalu lahko poročali o odkritju novih grobnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje