Sklepni dve predavanji in razprava bodo v ponedeljek potekali v Mestnem muzeju v Ljubljani. Izhodišče simpozija je razumevanje poezije kot uresničitve poetične funkcije jezika na presečišču političnega in estetskega, ki se je na Slovenskem radikalno ubesedilo v poeziji Srečka Kosovela.
Izstopanje iz pesniškega geta
Osrednja tema bodo po besedah enega izmed organizatorjev in udeležencev simpozija, pesnika Iztoka Osojnika, vprašanja o vlogi poezije in umetnosti v družbenem dialogu ter vprašanja o nujnosti izstopanja iz avtonomnosti pesniškega geta. Na simpoziju bodo poleg Osojnika sodelovali še Dubravka Djurić in Miško Šuvaković iz Beograda, Taja Kramberger in Drago B. Rotar iz Kopra, Jelka Kernev-Štrajn in Darja Pavlič iz Ljubljane, Richard Jackson iz ZDA, Alenka Jovanovski iz Nove Gorice, Žarko Paić iz Zagreba, Božena Tokarz ter Emil Tokarz iz Katovic.
Osojnik je še pojasnil, da hočejo s simpozijem pokazati, da poezija počiva v samem srcu družbe, saj je v vseh kriznih obdobjih preteklosti, ko je zares šlo za obstoj naroda, poezija dobila osrednje mesto. "Če pogledamo nazaj, v vse te čase od Trubarja naprej, so se ljudje v vseh časih, ko je bil ogrožen nacionalni obstoj, zbrali okoli fenomena poezije in literarnosti," ugotavlja pesnik.
Ne gre za klepanje stihov
Osojnik meni, da je zdaj čas, da ljudje, ki se profesionalno ukvarjajo z omenjeno tematiko, družbi in narodu pojasnijo, kako ti mehanizmi funkcionirajo. "Da pokažemo, da tukaj ne gre za rimanje, klepanje stihov, ampak da ima poezija čisto drugo dimenzijo," je dejal Osojnik in dodal, da želijo razpravo razviti s pomočjo izrazitega pesnika Srečka Kosovela.
Simpozij so pripravili Literarno društvo IA, Slovensko društvo za primerjalno književnost in revija Primerjalna književnost. Simpozij je javen, vstop na predavanja in razprave pa je prost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje