25 ljubljanskih muzejev, galerij in razstavišč je tako svoja vrata zaprlo šele ob polnoči, akciji pa so se pridružili tudi nekateri drugi kraji po Sloveniji. V Ljubljani so med drugim v Moderni galeriji dogodek zaznamovali s kreativno delavnico oblačenja tivolskih kipov, ki jo je vodila Marija Mojca Pungerčar, s sprejemom Državice Ptičjestrašilne in projekcijo kratkih filmov Nevena Korde Bog je velik. Drevo je še večje.
Moderna galerija in oblačenje kipov
Na najdaljši muzejski dan v letu je Marija Mojca Pungerčar izvedla kreativno oblačilno delavnico, v kateri so zainteresirani udeleženci pod njenim vodstvom oblekli nekatere kipe, ki jih vsak dan videvamo na poti in na sprehodu po Tivoliju (na primer Ženski akt Zdenka Kalina, Odmev Karla Putriha pred Moderno galerijo, štiri pse pod tivolskim gradom, Urško in povodnega moža...).
Projekti Marije Mojce Pungerčar obsegajo instalacije, video, performanse in gledališko kostumografijo. Njeno umetniško delovanje je pogosto povezano z oblačenjem, modo, med letoma 1983-89 je bila tudi članica skupine Linije sile, naredila je na primer kostumografijo za velik del predstav Ane Monro, njeni projekti subtilno opozarjajo na socialno vlogo, ki jo v tem kontekstu pripisujejo ženski.
Umetnost in meje
V okviru muzejske noči so v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani odprli razstavo Bound/Less borders - Vezano/Brez mej. Mednarodna potujoča razstava na umetniški način odseva balkansko stvarnost po nastanku samostojnih držav. Iz Slovenije na njej sodelujejo Davide Grassi, Vadim Fiškin, Vuk Čosić in Ive Tabar.
Pokrajinski muzej Maribor v znamenju športa
V Mariboru so obiskovalcem v Pokrajinskem muzeju ponudili "kruha in iger". Obiskovalci so namreč v muzeju lahko spremljali tekmo evropskega prvenstva v nogometu, se igrali s frnikulami ali preskakovali vrvico. Na razstavišču pa predstavljajo razstavo V Saksanovem svetu.
Na poletno noč tudi koncert Brine
V Kamniku so ob muzejski noči vabili v Galerijo Mihe Maleša in Medobčinski muzej Kamnik, kjer so organizirali posebna vodstva po razstavah. Ob muzejski noči pa so v Kamniku priredili tudi koncert skupine Brina v Gradu Zaprice.
Kratek izbor prireditev - Ljubljana
Ob 10.00
V Narodnem muzeju Slovenije se je začela arheozabava z 2.600 let staro egipčansko mumijo, v Narodni galeriji so obiskovalci lahko pletli cvetlične venčke, v Muzeju novejše zgodovine so potekale delavnice o nenasilju, v Arhitekturnem muzeju Ljubljana pa je potekalo vodstvo po Plečnikovi zbirki.
Ob 11.00
V kulturno-informacijskem centru Mestnega muzeja Ljubljana je Taja Vovk Čepič predstavila oblikovalski koncept nove stalne postavitve (tudi ob 17.00), v Narodni galeriji je po razstavi Srednji vek in 16. stoletje vodil Janez Balažic.
Ob 12.00
Delavnica Marije Mojce Pungerčar - oblačenje kipov; pletenje cvetličnih venčkov v Narodni galeriji; vodenje po stalni zbirki Železniškega muzeja (tudi ob 18.00).
Ob 15.00
V Mestnem muzeju Ljubljana, v Starokrščanskem centru Emone je bilo prirejeno ustvarjanje za starše in otroke arheopeskovnik; v Narodni galeriji so organizirali dejavnosti za otroke Videti, slišati, tipati, vonjati, okušati umetnost, na katerih so otroci lahko odkrivali umetnostne zaklade.
Ob 16.00
Odprtje razstave Učitelju slovenskih slikarjev, portreti Antona Ažbeta iz ateljeja M. Begića; v Starokrščanskem centru Emone je Aurelia iz Emone pripovedovala pravljice o Argonavtih in drugih junakih (tudi ob 18.00); v Slovenskem etnografskem muzeju so obiskovalci lahko sodelovali pri oblikovanju gline na lončarskem vretenu pod vodstvom mojstra Urbana Magušarja.
Ob 17.00
V Prirodoslovnem muzeju so predstavili dokumentarni film o okostju brazdastega kita (tudi ob 19.00 in 21.00); v Slovenskem etnografskem muzeju je Dušica Kunaver pripovedovala slovenske pripovedke pod lipo, v Narodni galeriji je potekala kiparska delavnica za otroke, v Muzeju novejše zgodovine je Marko Štepec predaval na temo Drobci iz življenja 1914-1918.
Ob 18.00
Glasba DJ-jev kolektiva CodeEp in tržnica knjig Založbe Škuc; vodenje po razstavi Barok in klasicizem Narodne galerije.
Ob 19.00
V Galeriji Luwigana so odprli razstavo slik Mihe Štruklja; v razstavnem prostoru galerije Kresija je potekal večer s citrarjem Ivanom Zupancem; na Zavodu za kiparstvo Grubarjeve kiparske galerije je bil koncert pihalne godbe Videm - Krško in APZ-ja ŠOU Ljubljana; organizirano je bilo tudi vodstvo po razstavi Kolo nasilja v Muzeju novejše zgodovine.
Ob 20.00
Po razstavi Sodobne afriške umetnosti v Cankarjevem domu je vodil Reno Švan; projekcija filma o zgodovini Bohinjske proge Saga o Transalpini v Železniškem muzeju.
Ob 21.00
V Galeriji ZDSLU so predstavili Sledi Dragomirja Boleta in Prelivanja Alenke Vidrgar; po stalni zbirki slovenske umetnosti Narodne galerije je vodil Tomaž Brejc.
Ob 22.00
Borghesia - videoprojekcije na fasado Moderne galerije, v KUD-u Franceta Prešerna sta Aleksandra Gruden in Nataša Skušek izvedli performans Na-plet; v galeriji Hest 35 pa je bil finale nagradne umetniške igre Primoža Puglja.
Ob 23.00
Odprtje razstave vezano/Brez mej v Mednarodnem grafičnem likovnem centru; recital gledališke igralke Nine Skrbinšek v Narodni galeriji.
Ob 24.00
Zaključek Poletne muzejske noči in Putravke & korenje party v Mednarodnem grafičnem likovnem centru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje