Najslavnejša je verjetno podoba ženske, ki jo je leta 1539 po naročilu znamenitega Henrika VIII., ko je imel ta za seboj že tri poroke, naslikal njegov dvorni slikar, mojster portreta Hans Holbein ml. Pred temnim ozadjem stoji Ana Klevska, njeno podobo pa danes hranijo v pariškem muzeju Louvre.
Kmalu po smrti Jane Seymour - ta v nasprotju s svojo predhodnico Anne Boleyn ni bila obglavljena, ampak je umrla zaradi zapletov po rojstvu svojega edinega otroka - je začel angleški kralj Henrik VIII. iskati novo ženo. Pri tem mu je pomagal Cromwell, iskala pa sta ženo, ki bi kraljevini prinesla politično korist, njena lepota pa bi bila prijazna do kraljevega očesa. Naročilo portretov potencialnih nevest je zaupal Hansu Holbeinu, ki je nalogo tudi sprejel, njegova preveč prijazna slikarska poteza pa ga je stala slikarske naklonjenosti.
Preveč olepšana podoba na portretu
Hans Holbein naj bi namreč Ano Klevsko precej olepšal in pozabil naslikati sledi, ki so ji pustile vodene koze, od njenega obraza pa pozornost raje preusmeril k njenemu bogatemu oblačilu. Kralj se je v olepšano portretirano zaljubil, pripravil vse potrebno za poroko, vendar bil po dejanskem srečanju z dekletom nad njenim videzom razočaran. Ana je sicer postala Henrikova četrta žena, vendar le za šest mesecev, zatem pa so zakon sporazumno razveljavili. Morda ji je to celo rešilo glavo, saj je z zajetno preživnino preživela tako kralja kot obe njegovi naslednji ženi. Slabo pa se je pisalo tudi Hansu Holbeinu, ki je padel v kraljevo nemilost in ni več prejemal večjih naročil.
Vendar zaradi pomanjkanja virov ni mogoče z gotovostjo trditi, da se je Henrik za Ano odločil na podlagi Holbeinovega portreta, ampak je po vsej verjetnosti ta temeljila tudi na (pre)pričevanjih vplivnih dvorjanov.
Slikarjeva poezija Kristini Danski
Vendar preden se je to zgodilo, je nadvse cenjen slikar tistega časa, naslikal še en portret potencialne angleške kraljice, ki pa to ni nikoli postala. Leta 1538 je nastal portret Kristine Danske, ki ga danes hranijo v londonski Narodni galeriji. Ovdovela milanska vojvodinja je bila prva Henrikova ženitna ponudba, ki jo je naslikal Holbein v Bruslju. A če Kristina ni godila Henriku, pa je bila zato toliko bolj mikavna samemu slikarju, ki naj bi si ob slikanju naročil tudi glasbeno spremljavo, da bi se lahko še bolj poglobljeno vživljal v lepoto pred seboj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje