Foto:
Foto:
Turjaška palača pred prenovo in dograditvijo nikakor ni več nudila udobnega domovanja ljubljanskemu Mestnemu muzeju.

Nagrade, ki so jih podelili na Kraljevem združenju britanskih arhitektov v Londonu, podeljuje revija Architectural Review, ki velja za najbolj prestižni medij na področju sodobne arhitekture. Za nagrade se lahko potegujejo mladi arhitekti, ki pa lahko na natečaj prijavijo le že uresničene projekte.

Muzej za novo tisočletje
Slovenca sta žirijo prepričala s projektom prenove ljubljanskega Mestnega muzeja. Razširitev in posodobitev Mestnega muzeja je bila za arhitekta iz arhitekturnega biroja OFIS velik izziv, saj sta morala v eni stavbi združiti prostore, namenjene zelo raznolikim programom.

V muzeju namreč ne gostujejo le razstave; ustanova je tudi prostor za prikazovanje filmskih projekcij in izvajanje delavnic za otroke in odrasle, v stavbi pa je bilo treba predvideti tudi prostor za gostinski lokal. Zaradi težav pri izvajanju del, projekt ni mogel biti v celoti uresničen, kljub temu pa rezultat še vedno dokazuje domišljijo in znanje avtorjev. Da sta Videčnikova in Oman nalogo dobro opravila, dokazuje tudi to, da so morali žiranti pregledati kar 700 prijavljenih projektov.

Arhitektura niso le stavbe
Čeprav je nagrada arhitekturnega značaja, pa lahko projekti segajo prek področja načrtovanja stavb, ki ga navadno povezujemo z delom arhitekta. Tako najdemo med prijavljenimi deli tudi urbanistične rešitve, katerih pomen je zaradi hitrega širjenja mest vedno večji, sodelujejo pa lahko tudi oblikovalci pohištva in jedilnega pribora.

Popotnica za prihodnost
Nagrado AR+D so prvič podelili leta 1999, njena idejna botra pa sta revija Architectural Review in d line, znano dansko podjetje, ki se ukvarja z arhitekturo in dizajnom. Pobudniki nagrade so se za njeno vpeljavo odločili zaradi prepričanja, da se mladi arhitekti kljub odločnim idejam in kakovostnim izpeljavam projektov le stežka uveljavijo v zelo tekmovalnem svetu arhitekture.