Festival MFRU se je začel z odprtjem razstave Odpad - tehnološki minus v mariborskem multimedijskem centru Kibla. Letos se je MFRU znova povezal s festivalom odprte kode KIBLIX in na novo še z ljubljanskim festivalom novih tehnologij HAIP. Direktorica Mladinskega kulturnega centra (MKC) Maribor Nina Arsenovič meni, da je skupna pot treh festivalov edina logična pot, saj so posamezno prerastli samega sebe, skupaj pa lahko svoje delo nadgradijo. Festival bo potekal do 28. novembra.
Spregledane razsežnosti igranja videoiger
Znotraj letošnje teme Računalniške igre ali nove podobe domišljije se želijo na festivalu, ki ga MKC Maribor organizira skupaj z Zavodom uho; oko Maribor, osredotočiti predvsem na preplet videoiger in kina. MFRU občinstvo seznanja in izobražuje o sodobni intermedijski umetnosti ter raziskuje, dokumentira in arhivira računalniško umetnost.
Na festivalu nastopajo umetniki in teoretiki, ki se kritično ukvarjajo s tematiko digitalnih iger, s čimer osvetljujejo tiste razsežnosti igranja videoiger, ki jih mednarodna zabavna industrija po navadi spregleda. Gre predvsem za področja, ki ne sodijo v sklop etablirane "visoke kulture" ali komercialne naravnane popularne kulture. Festival je bil ob ustanovitvi leta 1994 prvi v Sloveniji in tudi eden redkih v bližnji tujini. Že od začetka je namenjen predstavljanju in promociji teorije in prakse računalniške umetnosti ter novih medijev.
O ekologiji in in odprti kodi tudi z modno revijo
Že lani je MFRU združil moči s Kiblinim festivalom odprte kode KIBLIX, ki ga prirejajo od leta 2002. Gre za festival izobraževalne narave, namenjen dijakom in študentom oziroma strokovni in poslovni javnosti, ki jo zanimajo področje informacijskih tehnologij, odprte kode, odprte družbe in sodobne trans-novo-medijske umetnosti. Letošnji KIBLIX se ukvarja predvsem z vprašanji nizke tehnologije, ekologije, odprte kode in odpada. Poleg razstav in prostorskih postavitev bodo organizirali še delavnice, okrogle mize in tudi modno revijo.
Zadnji od trojčka letos združenih festivalov je bienalni festival novih tehnologij HAIP, ki deluje v okviru multimedijskega centra Kiberpipa oziroma Zavoda K6/4 v Ljubljani. Letos poteka četrtič, njegova osrednja tema pa je "nova narava", ki se usmerja v polje nanotehnologije in raziskuje ter predstavlja prakse povezav med umetnostjo in znanostjo.
Zvrhana mera inovacij in provokacij
Skupaj bo nova festivalska platforma MFRU, KIBLIX in HAIP predstavila umetniško produkcijo ustvarjalcev iz več kot 30 držav. "Ponudila bo platformo medkulturnega dialoga in možnosti za sodelovanje v prihodnosti," je pojasnil Dejan Pestotnik iz Kible. Obiskovalci si lahko po njegovih besedah obetajo "zvrhano mero eksperimentalne umetnosti, inovacij, nove estetike, provokacij, novih - alternativnih rešitev za prihodnost ter vprašanj, prav tako navezujočih se na našo prihodnost".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje