V terminu kratke radijske igre bo med poletjem na sporedu nova rubrika Igralci pojejo, na Prvem programu pa bo na sporedu kriminalistična serija Inšpektor Gaber.
Mesec in hkrati nove teden bo odprla radijska igra slovenskega režiserja in dramatika Žarka Petana, ki je bil v svojem službovanju dve leti in pol tudi generalni direktor naše hiše, sicer pa se je uveljavil kot literat z obširnim opusom dramskih besedil, radijskih iger, proznih del in aforizmov. Osrednja elementa Petanovega pisateljevanja sta humor in satira, kar je opazno tudi v radijski igri Avtor išče šest oseb, ki jo je avtor sam režiral in ki razkriva enkratno dramsko kroniko zakonskega para. Čeprav naslov igre aludira na delo italijanskega dramatika Luigija Pirandella Šest oseb išče avtorja, pa Petanova igra predvsem išče nove vsebine v vprašanjih umetniškega in realnega, pristnega in narejenega. Ali bo avtorju uspelo najti svojih šest oseb, lahko poslušalke in poslušalci izvejo v ponedeljek ob 22.05 v terminu celovečerne radijske igre na programu Ars.
V četrtek bo ravno tako na programu Ars ob 22.05 na sporedu radijska igra Pihalec, ki je nastala po istoimenskem kratko proznem delu Klemna Piska, za radio pa jo je priredil režiser Jože Valentič. Dinamična in humorna radijska igra je prežeta z jazz in godbeniškimi ritmi, vendar je hkrati tudi močno družbeno angažirana: protagonistu, brezposelnemu trobentaču (Aljaž Jovanović), namreč v vsakdanu ne preostane drugega, kakor da se zaposli kot steklopihalec. Zabavni in šegavi svet glasbe se tako prepleta z neolepšano socialno stisko, sproščeni in bohemski svet orkestra pa z delavskim okoljem steklarne. Duhovita radijska igra iz leta 2012 tako publiko nagovarja z izrazito aktualnimi temami delavstva, pa tudi (umetniškega) prekariata.
Poletne torkove večere pa bodo v znamenju napetih zločinskih primerov: na Prvi program namreč prihaja inšpektor Miroslav Gaber (Borut Veselko) s svojo ekipo, ki ga bodo poslušalke in poslušalci spremljali v kriminalistični nanizanki Inšpektor Gaber. Dvanajstdelno serijo so ustvarjali trije slovenski pisci Vinko Möderndorfer, Feri Lainšček in Metod Pevec, režirali pa so jo Irena Glonar, Jože Valentič in Alen Jelen. Pred desetimi leti smo na Prvem programu fiktivno kriminalistično serijo predvajali v kontaktni verziji, v kateri so imeli poslušalke in poslušalci možnost iskati zločince in odkrivati ozadja kriminalnih dejanj v premorih med predvajanjem posameznih epizod. Tokrat pa bo na sporedu strnjena verzija serije brez prekinitev, vendar še vedno s suspenzom zapletenih kriminalističnih primerov, ki jih lahko reši samo nezaupljivi in ironični Miroslav Gaber. Med reševanji primerov pa ne bo manjkalo niti osebnih, intimnih zgodb inšpektorja in njegove ekipe, predvsem njegove najbližje sodelavke inšpektorice Brine Špik (Sabina Kogovšek).
Prvi del z naslovom Telo je napisal Vinko Möderndorfer; v tej epizodi par v gozdu najde truplo brez prstov na vseh udih in brez glave, kar dodatno onemogoča identifikacijo in reševanje zagonetnega primera … Uvodna epizoda serije Inšpektor Gaber v režiji Irene Glonar bo na sporedu v torek ob 21.05 na Prvem programu.
Kratka radijska igra: Igralci pojejo in Kapučino
Kriminalistična nanizanka Inšpektor Gaber pa ne bo edina serija, ki jo v Uredništvo igranega programa pripravlja v poletnih mesecih: v sredinih terminih kratke radijske igre bo na sporedu posebna radijska rubrika s preprostim naslovom Igralci pojejo, v katerem bodo poslušalke in poslušalci lahko prisluhnili prepevanju slovenskih dramskih igralk in igralcev. To sredo ob 13.05 na programu Ars bo na sporedu prva epizoda poletnega cikla, ki ga je pripravil režiser in dramaturg Alen Jelen, posvečena pa bo doajenu radijske igre, dramskemu igralcu Juriju Součku. Njegov radijski opus je eden najobsežnejših v zgodovini slovenskega radia, saj šteje okoli 600 radijskih iger, mlado in staro poslušalstvo pa ga pozna po značilnem žametnem in sugestivnem glasu ter prodornih interpretacijah, ki so predvsem najmlajšo publiko ponesle v svet domišljije. Jurij Souček, ki se je poslovil letošnjega januarja, je tudi pionir radia, saj je na njem sodeloval že v času, ko so oddajali še v živo, o svojem delu pa je v enem od intervjujem skromno izjavil: "To je ena veščina, ki jo kdo obvlada ali ne." Vsekakor je obvladal ne le umetnost govorjene besede, temveč tudi pevske interpretacije, čemur bodo poslušalke in poslušalci lahko prisluhnili v sredini oddaji, v katero so vključene Součkove interpretacije pesmi Stara žalostna, In vendar kako po naključju in Balada o komandantovem kanarčku. Besedilo vseh treh pesmi je napisal slovenski pesnik in dramaturg Ervin Fritz, uglasbil pa jih je Urban Koder.
V soboto bo na Prvem programu ob 22.40 na sporedu kratka radijska igra Kapučino slovenske avtorice Miomire Šegina. Skeč v režiji Špele Kravogel predstavlja dva oskrbovanca doma počitka v Domžalah, Tineta (Branko Završan) in Jožeta (Marko Okorn), ki želita popiti skodelico kapučina. Ko se starostnika odpravita na pot do želenega toplega napitka, pa postopoma ugotovita, da se je v njuni okolici vse spremenilo – z njima vred.
Radijska igra za otroke: Zakaj je polje jezero
Nedeljski termin radijske igre za otroke bo mlade poslušalke in poslušalce popeljal v čas legende o nastanku presihajočega Cerkniškega jezera. Ob 8.05 bo na Prvem programu na sporedu radijska igra za otroke Zakaj je polje jezero, ki je nastala po besedilu slovenske igralke, pesnice in pisateljice Saše Pavček. V svojem prvem besedilu za otroke je avtorica izpisala nežno legendo o mili deklici (Saša Mihelčič), ki je ves čas jokala zaradi krivic v svoji okolici. S svojimi neustavljivimi solzami tako celo napolni jezero, potem pa sreča prav posebnega fanta (Saša Tabaković), zaradi katerega spozna, da lahko solze iz oči privrejo tudi zaradi sreče …
Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi v podkastih radijske igre na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na spletni platformi RTV 365, kjer so vsebine na voljo še trideset dni po predvajanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje